Biomed-Lublin rozpoczyna wyczekiwane badania

Lubelska firma podpisała umowę z dziewięcioma punktami krwiodawstwa na dostawę osocza ozdrowieńców – składnika niezbędnego do produkcji immunoglobuliny.

Aktualizacja: 21.07.2020 17:15 Publikacja: 21.07.2020 17:09

Biomed-Lublin rozpoczyna wyczekiwane badania

Foto: Adobe Stock

– Stajemy przed unikalną szansą stworzenia pierwszego na świecie leku na koronawirusa. Apeluję do każdego, kto przebył chorobę, o oddawanie osocza. Jesteśmy gotowi do pracy i poświęcenia na rzecz zakończenia tego projektu – mówił na konferencji senator Grzegorz Czelej, jeden z pomysłodawców leku.

Podczas konferencji do zakładu Biomedu wjechała pierwsza partia osocza do badań, na którą składało się około 10 litrów substancji. Do wtorku w centrach krwiodawstwa pobrano ponad 84 litry osocza zawierającego przeciwciała koronawirusa. Biomed potrzebuje około 150 litrów do uruchomienia produkcji. Taką ilość ma nadzieję zebrać w ciągu nadchodzących dwóch–trzech tygodni. Jeśli się to uda, produkcja ruszy w połowie sierpnia. W efekcie powstanie podawany domięśniowo lek w ampułkach.

Zgodnie z harmonogramem produkcja zajmie około półtora miesiąca. Kolejnym krokiem jest zbadanie leku przez Instytut Hematologii i Transfuzjologii. To z kolei może potrwać do półtora miesiąca. Później ruszą trwające około czterech miesięcy badania kliniczne. Po podsumowaniu wyników badań, w celu dopuszczenia produktu do obrotu, lek musi zostać zarejestrowany przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

– Proces rejestracji, zgodnie ze standardowymi procedurami, trwa do 210 dni. Od szybkości procesu rejestracji zależy, kiedy lek może zostać wprowadzony do sprzedaży. Mamy nadzieję, że zostanie mu nadany najwyższy priorytet, a więc i tempo rejestracji będzie dużo szybsze. Na ilość zebranego osocza mają wpływ RCKiK-i (regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa – przyp. red). O jakości osocza od ozdrowieńców, czyli o poziomie przeciwciał w nim zawartych, dowiemy się po otrzymaniu pierwszej partii – informuje Piotr Fic, członek zarządu ds. operacyjnych Biomedu.

Pierwsze informacje na temat potencjalnych prac pojawiły się w okolicach kwietnia. Z kolei 21 maja Agencja Badań Medycznych podpisała umowę z Samodzielnym Publicznym Szpitalem Klinicznym nr 1 w Lublinie na dofinansowania projektu badań nad immunoglobuliną na 5 mln zł. Substancję miał wyprodukować Biomed, który posiada niezbędną technologię. Jednak badania opóźniały się z powodu konieczności doprecyzowywania procedur i zasad pobrania osocza.

Wtorkowa sesja stała pod znakiem producenta szczepionek. Kurs Biomedu rósł o ponad 8 proc., do 12,75 zł. W ciągu pół roku walory firmy zdrożały ponad 1100 proc. 

Biznes
Aktywa oligarchów trafią do firm i osób w Unii poszkodowanych przez rosyjski reżim
Biznes
Rekordowe wydatki Kremla na propagandę za granicą. Czy Polska jest od niej wolna?
Biznes
Polskie firmy nadrabiają dystans w cyfryzacji
Biznes
Rafako i Huta Częstochowa. Będą razem produkować dla wojska?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Materiał Promocyjny
Dlaczego Polacy boją się założenia firmy?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne