Gdy firmom brakuje pieniędzy na spłatę zobowiązań, to z reguły sięgają po kredyt, który pozwala im utrzymać płynność finansową. Przedsiębiorcy mają do wyboru różne odmiany: zwykły debet, kredyt obrotowy w rachunku, rewolwingowy czy kredyt z harmonogramem spłat.
– Odpowiednie wykorzystanie różnych odmian kredytu pozwala na optymalizację kosztów kapitału obcego i lepsze zarządzanie dźwignią finansową – mówi Piotr Jabłoński, dyrektor Departamentu Bankowości Korporacyjnej Raiffeisen Bank Polska.
Jednak ta forma finansowania nie jest dostępna dla wszystkich firm. Banki nie przyznają kredytu przedsiębiorstwom bez zdolności kredytowej i bez odpowiednich zabezpieczeń. Ale takie firmy mogą skorzystać z alternatywnej oferty banków np. z dyskonta wierzytelności czy faktoringu.
4,1 tys. polskich przedsiębiorstw korzysta z faktoringu, według danych na koniec 2011 roku
– Oba produkty pozwalają na szybkie otrzymanie należności. Dodatkową zaletą faktoringu jest kompleksowość usługi – oprócz finansowania przedsiębiorca zyskuje bezpieczeństwo transakcji – faktor prowadzi konta rozliczeniowe odbiorców, może przejąć ryzyko ich wypłacalności i wspierać w egzekwowaniu należności – wyjaśnia Marcin Lucimiński, dyrektor Biura Rozwoju Sieci oraz Bankowości MSP w BRE Banku.