Działające w Tesco Polska związki zawodowe: WZZ "Sierpień 80", NSZZ "Solidarność", NSZZ "Solidarność 80", OPZZ "Konfederacja Pracy" i ZZ Pracowników Handlu skierowało do zarządu firmy żądania podwyżek płac o 10 proc. dla pracowników podstawowych i liderów we wszystkich grupach płacowych i o 5 proc. dla kierowników. Chcą też zniesienie regionalizacji płac (za pracę tej samej wartości i na tym samym stanowisku w Tesco inną pensję dostaje się np. na Śląsku, a inną na Podlasiu). Domagają się także wzrostu o 100 proc. ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej i zmniejszenia normy skanowania produktów na kasie z obecnych 1,5 tys. do 1,2 tys. produktów na godzinę.
- Chcemy informacji od Tesco na jakich warunkach i kto wymyślił normę skanowania dla kasjerek w wysokości 1500 artykułów na godzinę. Pracodawca powinien udostępnić nam dokumentację przeprowadzonych badań wyznaczających określone normy pracy kasjera - mówi Elżbieta Fornalczyk, przewodnicząca "Sierpnia 80" w Tesco Polska.
Firma odpiera zarzuty. - W ramach regularnego dialogu, jaki prowadzimy z organizacjami związkowymi, planujemy, iż nasze wspólne spotkanie odbędzie się w drugiej połowie lutego. Nie otrzymaliśmy dotychczas ze strony związkowej bezpośrednio żadnego pisma z propozycjami czy postulatami. Oczywiście ustosunkujemy się do nich, gdy tylko takowe otrzymamy. Sprawa dotyczy bardzo ważnych dla nas kwestii pracowniczych i przed podjęciem jakichkolwiek decyzji wymaga rzetelnej wewnętrznej analizy – mówi Michał Sikora, rzecznik Tesco Polska.
Związkowcy buntują się również przeciwko nakazowi namawiania klientów na wyrobienie kart programu lojalnościowego Club Card i konieczności używania tych kart minimum w 60 proc. transakcji. Skarżą sie także na niskie zatrudnienie co powoduje zbytnie przeciążenie pozostałych pracowników a w konsekwencji większe kolejki. Jednak dotychczas związkowcom zbytnio nie daje sie namówić pracowników do strajkowania. Protesty zdarzały sie sporadycznie i chodziło raczej o pojedyncze sklepy. Częściej udawały się protesty w formie strajku włoskiego – ręczne wprowadzanie kodów czy wydawanie reszty drobnymi monetami.