WB Electronics, największa prywatna firma zbrojeniowa w kraju, dziesięć razy mniejsza od państwowego Bumaru, bije koncern na głowę skalą innowacji. Najnowsze projekty, jeszcze otoczone ścisłą tajemnicą, to już najwyższa technologiczna półka.
Ożarowscy konstruktorzy budują uzbrojony dron, wykorzystując doświadczenia przy powstawaniu mniejszych, zdalnie sterowanych samolotów zwiadowczych FlyEye, sprawdzonych w akcji i kupowanych przez armię. Sercem obserwacyjnego bezpilotowca jest własny, unikalny system precyzyjnej lokalizacji celu, już wykorzystywany m.in. do kierowania ogniem artylerii. Od tego tylko krok do zbudowania platformy wyposażonej w inteligentne, kierowane rakiety.
Wojskowe roboty
– Pracujemy nad tym – krótko kwituje Piotr Wojciechowski, prezes grupy WB Electronics, która zatrudnia 750 specjalistów także w spółkach Arex, Flytronic, Radmor i Mind Made. Nie zaprzecza też, że jego inżynierowie zaproponują kluczowe rozwiązania elektroniczne i z dziedziny automatyki przy budowie bezzałogowej wieży bojowej do rosomaka i innych, przyszłych opancerzonych wozów zamawianych przez polską armię.
Liderem wieżowego konsorcjum jest Huta Stalowa Wola, ale bez wkładu WBE nie byłaby w stanie wiele zdziałać. Na integrację zdalnie sterowanej wieży – to jeden z największych obecnie w armii i najbardziej zaawansowanych technologicznie projektów rozwojowych – ostrzył sobie apetyt Bumar Elektronika, nie znalazł jednak uznania wojskowych.
Ożarowski WBE wyprzedził też Bumar o lata w konstruowaniu robotów pola walki. Jego zbudowany z Hydromegą i naukowcami z Wojskowej Akademii Technicznej bezzałogowy pojazd Lewiatan może transportować na linię ognia 1,5 tony ładunku, autonomicznie wykonywać operacje saperskie albo stanowić zdalnie sterowaną platformę wyposażoną w broń artyleryjską. Kierowanie robotem Lewiatan czy jego mniejszym bratem Mark wymagało od inżynierów WBE rozwiązania skomplikowanego problemu przesyłania radiowych komend w terenie najeżonym przeszkodami. – Potrafimy to robić za pomocą odpowiedniego kształtowania fal – mówi Wojciechowski. To światowa technologiczna czołówka.