Jak informuje resort gospodarki: „Przy opracowywaniu projektu rozporządzenia w sprawie wykazu złóż strategicznych, jako wstępne kryterium ujęcia w wykazie przyjęto wielkość zasobów w wysokości co najmniej: 500 mln ton dla węgla kamiennego, 800 mln ton dla węgla brunatnego."
Na razie ministerstwo nie chce jeszcze ujawnić, choćby wstępnego wykazu złóż, które zamierza chronić i wpisać do KPZK 2030, choć musi to zrobić najpóźniej do końca br.
„W przyjętej przez Radę Ministrów w grudniu 2011 r. Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030, zapisano, że w celu zachowania wartości użytkowych złóż kopalin mających znaczenie strategiczne dla gospodarki państwa, w tym zachowania bezpieczeństwa energetycznego kraju w perspektywie 2030 r. i lat późniejszych, konieczne jest podjęcie działań w zakresie ochrony złóż węgla przed stałą zabudową i inwestycjami liniowymi oraz wprowadzenie ograniczeń co do sposobu gospodarowania na ich obszarze" – zaznacza resort gospodarki.
Jeden z pierwszych kroków w tym kierunku został już zrobiony tj.: Minister Gospodarki, po konsultacjach z Ministerstwem Środowiska, przygotował projekt zmian w ustawie Prawo geologiczne i górnicze, które pozwolą na zabezpieczenie strategicznych złóż węgla kamiennego i brunatnego w Polsce przed ich zabudową m.in. przez budynki, infrastrukturę komunikacyjną.
Choć resort nie chce ujawnić jeszcze listy złóż do ochrony, to jednym z jednym z nich będą na pewno pokłady węgla brunatnego znajdujące się na Dolnym Śląsku pod Legnicą.