Tylko największe złoża węgla w Polsce będą podlegać ochronie

Jedynie te największe złoża węgla kamiennego oraz brunatnego znajdą się w wykazie Ministra Gospodarki i Ministra Środowiska złóż o znaczeniu strategicznym dla gospodarki i bezpieczeństwa energetycznego kraju, które będą od przyszłego roku podlegać ochronie i zostaną tym samym wpisane do Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030.

Publikacja: 27.10.2013 11:59

Jak informuje resort gospodarki: „Przy opracowywaniu projektu rozporządzenia w sprawie wykazu złóż strategicznych, jako wstępne kryterium ujęcia w wykazie przyjęto wielkość zasobów w wysokości co najmniej: 500 mln ton dla węgla kamiennego, 800 mln ton dla węgla brunatnego."

Na razie ministerstwo nie chce jeszcze ujawnić, choćby wstępnego wykazu złóż, które zamierza chronić i wpisać do KPZK 2030, choć musi to zrobić najpóźniej do końca br.

„W przyjętej przez Radę Ministrów w grudniu 2011 r. Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030, zapisano, że w celu zachowania wartości użytkowych złóż kopalin mających znaczenie strategiczne dla gospodarki państwa, w tym zachowania bezpieczeństwa energetycznego kraju w perspektywie 2030 r. i lat późniejszych, konieczne jest podjęcie działań w zakresie ochrony złóż węgla przed stałą zabudową i inwestycjami liniowymi oraz wprowadzenie ograniczeń co do sposobu gospodarowania na ich obszarze" – zaznacza resort gospodarki.

Jeden z pierwszych kroków w tym kierunku został już zrobiony tj.: Minister Gospodarki, po konsultacjach z Ministerstwem Środowiska, przygotował projekt zmian w ustawie Prawo geologiczne i górnicze, które pozwolą na zabezpieczenie strategicznych złóż węgla kamiennego i brunatnego w Polsce przed ich zabudową m.in. przez budynki, infrastrukturę komunikacyjną.

Choć resort nie chce ujawnić jeszcze listy złóż do ochrony, to jednym z jednym z nich będą na pewno pokłady węgla brunatnego znajdujące się na Dolnym Śląsku pod Legnicą.

Zostały one odkryte w latach 50-tych ubiegłego wieku. Jeszcze do niedawna ich eksploatacja nie była brana pod uwagę. Jednak, gdy eksperci ocenili, że należą do największych na świecie i określili ich wielkość na około 35 miliardów ton oraz bardzo wysoką wartość energetyczną, zainteresowanie nimi zwiększa się.

Biznes
Aktywa oligarchów trafią do firm i osób w Unii poszkodowanych przez rosyjski reżim
Biznes
Rekordowe wydatki Kremla na propagandę za granicą. Czy Polska jest od niej wolna?
Biznes
Polskie firmy nadrabiają dystans w cyfryzacji
Biznes
Rafako i Huta Częstochowa. Będą razem produkować dla wojska?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Materiał Promocyjny
Dlaczego Polacy boją się założenia firmy?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne