Niemcy stawiają na spółki zbrojeniowe

Akcje koncernu Rheinmetall zyskują mimo zerwanych kontraktów w Rosji i kilku afer łapówkarskich.

Aktualizacja: 19.02.2015 12:45 Publikacja: 19.02.2015 12:44

Niemcy stawiają na spółki zbrojeniowe

Niemcy stawiają na spółki zbrojeniowe

Foto: Bloomberg

Wartość akcji Rheinmetall na frankfurckiej giełdzie wciąż rośnie. Inwestorów nie zniechęca to, że koncern musiał pożegnać się z planami uruchomienia centrum treningowego pod Moskwą oraz musi zapłacić milionowe kary w Grecji za łapówki, jakie wręczali przedstawicielom władz pracownicy koncernu. Wyniki finansowe koncernu za zeszły rok będą gorsze niż zakładano. Wszystko to jednak najwyraźniej nie ma znaczenia - akcje firmy idą do góry. Inwestorów nie zniechęca nawet kurcząca się dywidenda.

W czwartek na otwarciu giełdy akcje koncernu zyskały 4 proc. w stosunku do poprzedniego dnia, a po godzinie 12 rosły o ponad 7 proc.

Tymczasem zyski koncerny spadły w zeszłym roku o połowę, do 102 mln euro. W 2013 roku wyniosły 213 mln euro. Obroty koncernu wzrosły jednak o 6 proc., do 4,7 mld euro.

Prezes Armin Papperger jest jednak dobrej myśli. Zamówienia na sprzęt produkowany przez Rheinmetall rosną - z 466 mln do 6,5 mld euro. Dlatego Papperger uważa, że 2015 rok będzie rekordowo dobry dla koncernu. Szczegółową prognozę, wraz z wynikami za 2014 rok, przedstawi 19 marca.

Rheinmetall w zeszłym roku musiał zrezygnować z eksportu do Rosji - przez międzynarodowe sankcje nałożone na ten kraj, a także z kontraktu na budowę centrum szkoleniowego na poligonie Mulino niedaleko Niżnego Nowogrodu. Wartość transakcji opiewała na ok. 100 mln euro. Jednak niemiecki rząd cofnął zgodę na ten kontrakt. W Niemczech wszystkie firmy zbrojeniowe muszą uzyskać zgodę rządu federalnego na eksport lub współpracę z zagranicznymi podmiotami.

Koncern musi też zapłacić odszkodowanie w wysokości 37 mln euro za aferę łapówkarską w Grecji. Pod dużym znakiem zapytania stoją projekty zbrojeniowe w Afryce i na Bliskim Wschodzie, w które koncern był poważnie zaangażowany.

Rheinmetall z siedzibą w Duesseldorfie (Nadrenia Północna-Westfalia) jest największym niemieckim koncernem zbrojeniowym. Jego roczne obroty wynoszą 2,1 mld euro. Dla Bundeswehry koncern produkuje między innymi bezzałogowe samoloty (drony). Niemiecka armia ćwiczy też w zbudowanym przez Rheinmetall centrum szkolenia w okolicach Magdeburga.

Biznes
Londyn uderza w Moskwę największymi sankcjami w historii
Biznes
Nowy prezes PGZ przyszedł z Grupy Azoty
Biznes
Prezes Grupy Azoty rezygnuje z funkcji
Biznes
Umowa USA-Wielka Brytania gotowa. UE zniecierpliwiona. Nowy papież z Ameryki
Biznes
Cyfrowa rewolucja w samorządach
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem