Aktualizacja: 02.04.2015 22:00 Publikacja: 02.04.2015 22:00
Choć połączenie dwóch nawozowych firm - Azotów i Anwilu wydawało się już przesądzone, prace nad transakcją nie ruszą w roku wyborczym.
Foto: Bloomberg
Choć sprawa przejęcia przez Grupę Azoty należących do Orlenu zakładów chemicznych Anwil jeszcze na początku tego roku wydawała się przesądzona, dziś – jak wynika z naszych informacji – rząd odkłada ją na półkę. I to pomimo tego, że konsolidacją firm zainteresowani są ponoć wszyscy – Orlen, Azoty i resort skarbu nadzorujący obie spółki.
– Problem w tym, że mamy rok wyborczy, a to nie jest najlepszy czas na tego typu decyzje. Po chwilowym przyspieszeniu prac nad ewentualną fuzją zapadła w tej sprawie zupełna cisza – mówi nam osoba dobrze znająca sprawę.
Chiny kontrolują ponad połowę światowej produkcji stoczniowej, wykorzystując strategię "fuzji wojskowo-cywilnej" do budowy najpotężniejszej floty wojennej na świecie. Zagraniczne firmy nieświadomie finansują chińską modernizację wojskową, zamawiając statki w stoczniach, które jednocześnie budują okręty wojenne.
Przywrócony przez Donalda Trumpa do międzynarodowego życia rosyjski reżim, robi wszystko, by zaistnieć w globalnej świadomości jako jej pełnoprawny i potrzebny uczestnik. Właśnie zaproponował Elonowi Muskowi wspólny lot załogowy na Marsa już w 2029 r. Miliarder na razie nie odpowiedział.
Portugalia planowała zastąpić posiadane amerykańskie myśliwce F-16 nowszymi F-35, ale po ostatnich wypowiedziach i działaniach Donalda Trumpa rozważy zakupy od europejskich producentów.
W czwartek napisaliśmy, że belgijska prokuratura wszczęła śledztwo sprawdzające, czy reprezentanci chińskiego koncernu Huawei nie złamali prawa, lobbując w Parlamencie Europejskim. Są nowe fakty w tej sprawie.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Kilku rosyjskich bogaczy zostało wykreślonych z listy sankcyjnej Unii Europejskiej. Wciąż jest na niej jednak prawie 2400 osób i firm z Rosji. W tym oligarcha Michaił Fridman, którego usunięcie z listy stanowiło główny element kolejnego szantażu Węgier wobec UE.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Trzecią linię do produkcji nawozów azotowych i hub wodorowy pierwotnie planowano uruchomić w zależnym Anwilu do połowy 2022 r. Nie zrobiono tego do dziś.
Należąca do Orlenu firma po zaledwie kilku dniach od wstrzymania produkcji nawozów i CO2 postanowiła ją wznowić. Azoty na razie decyzji nie zmieniły.
Nadmierne zaangażowanie państwa w gospodarce, zamiast rozwiązywać problemy, generuje nowe. Tak jak w przypadku zawieszenia produkcji nawozów i braków CO2.
Zależny Anwil z powodu wyjątkowo drogiego gazu zatrzymał linie wytwórcze we Włocławku. Gdy sytuacja ulegnie stabilizacji produkcja ma być wznowiona.
Jutro PKN Orlen pokaże długo wyczekiwany plan rozwoju na kolejne lata. Płocka spółka wielokrotnie przekładała termin tej publikacji. Ostatnio jednak zapowiadała, że pokaże strategię na przełomie listopada i grudnia
PKN Orlen pracuje nad podziałem biznesu petrochemicznego zlokalizowanego w spółce zależnej Anwil
Płocki koncern podjął decyzję, że nie będzie sprzedawał należącej do grupy petrochemicznej spółki
PKN Orlen w dalszym ciągu pracuje nad podziałem na dwie części spółki petrochemicznej Anwil. Chce ją w ten sposób przygotować do sprzedaży, kiedy pojawi się potencjalny zainteresowany kupnem całości lub poszczególnych linii produkcyjnych
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas