Nie ma chętnych na legendarną polską fabrykę porcelany. Będzie sprzedana w częściach

Gaśnie ostatnia nadzieja na ratunek dla istniejącego od 1860 roku Zakładu Porcelany Stołowej „Karolina” w Jaworzynie Śląskiej. Druga próba sprzedaży zakładu w całości zakończyła się fiaskiem. Syndyk rozpocznie teraz sprzedaż majątku w częściach.

Publikacja: 24.02.2025 19:44

Nie ma chętnych na legendarną polską fabrykę porcelany. Będzie sprzedana w częściach

Foto: Adobe Stock

Wobec Zakładu Porcelany Stołowej „Karolina” w Jaworzynie Śląskiej już od ponad roku toczy się postępowanie upadłościowe. Jak donosi PAP, druga próba sprzedaży w całości fabryki zakończyła się niepowodzeniem – znów nikt nie zgłosił się po ostatni na Dolnym Śląsku zakład porcelany, o 165-letniej historii.

Czytaj więcej

Potrzebna zrzutka 600 tys. na upadłość spółki Palikota. Pusta kasa i 1400 wierzycieli

Oferty w drugim przetargu miały zostać otwarte w poniedziałek w Sądzie Rejonowym w Wałbrzychu. Syndyk „Karoliny” Ronald Kazimierz Olszewski powiedział jednak w rozmowie z agencją, że „ponownie nikt nie złożył oferty kupna zakładów” pomimo obniżenia ceny wywoławczej – przy pierwszej próbie sprzedaży całości biznesu wynosiła ona przeszło 45 mln zł, a przy drugiej ponad 41 mln zł.

Zakład Porcelany Stołowej „Karolina” będzie sprzedawany w częściach

To oznacza, że syndyk przystąpi teraz do następnego etapu postepowania upadłościowego – sprzedaży fabryki porcelany w kawałkach.

„Na początku wystawimy na sprzedaż zapasy magazynowe, później zaś hale produkcyjne. Być może w międzyczasie pojawi się inwestor, który będzie chciał kupić część zakładu i uruchomić w nim w jakimś zakresie produkcję” – zadeklarował syndyk „Karoliny”, cytowany przez PAP.

Zakład Porcelany Stołowej „Karolina” już od lat zmaga się z poważnymi problemami finansowymi. W 2014 roku Agencja Rozwoju Przemysłu pomogła firmie w utrzymaniu płynności finansowej, dzięki czemu fabryka mogła prowadzić dalej działalność, ale stopniowo redukowała zatrudnienie.

W 2022 roku „Karolina” została zakupiona przez HM Investment, właściciela znanej marki sztućców Gerlach. Nie pomogła to jednak w uratowaniu legendarnej fabryki porcelany – w listopadzie 2023 roku wszczęto postępowanie upadłościowe i zapowiedziano zwolnienia grupowe. Na ostatnim etapie zwolnień pracę straciło blisko 120 osób.

Biznes
Kolejny okręt Kormoran II zwodowany
Biznes
Najwięcej firm powstaje w wielkich miastach i wokół nich
Biznes
Niemiecki gigant zwolni ponad 6000 pracowników. Potężny cios w przemysł
Biznes
Orange Polska pokazał plan na lata 2025-2028. Opłaty za pakiety w górę o 12-15 proc.
Biznes
Trump i Putin o zawieszeniu broni, deregulacja w Polsce, rekordowe dywidendy na GPW
Materiał Promocyjny
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Biznes
Wiceprezes chińskiej BYD: Dla nas wyzwaniem jest dotarcie do konsumenta. Potem już idzie łatwo
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń