Upada kolejna polska fabryka porcelany. Po 163 latach działalności

Mieszcząca się w Jaworzynie Śląskiej fabryka „Karolina” jest kolejnym producentem porcelany w Polsce, który stoi nad przepaścią. Związkowcy dostali informację, że wszyscy pracownicy zostaną zwolnieni.

Publikacja: 13.02.2024 13:49

Upada kolejna polska fabryka porcelany. Po 163 latach działalności

Foto: www.porcelanakarolina.pl

Zakład Porcelany Stołowej „Karolina” z Jaworzyny Śląskiej od lat przeżywa trudności finansowe. Już w 2014 jej płynność finansowa była ratowana przez Agencję Rozwoju Przemysłu. Wtedy pomogło to zakładowi przetrwać i choć stopniowo zmniejszano zatrudnienie, to fabryka jakoś trwała. W 2022 roku zmienił się właściciel – „Karolina” została zakupiona przez HM Investment, do którego należy spółka Gerlach (znana ze sztućców).

Czytaj więcej

Rząd pomoże Poczcie Polskiej. Do firmy mogą trafić nawet 2 mld zł

Zmiana właściciela niewiele dała, fabryka stopniowo zwalniała kolejnych pracowników. W listopadzie 2023 roku wszczęto postępowanie upadłościowe i zapowiedziano zwolnienia grupowe. Pracę miało stracić 40 proc. załogi. Teraz z istniejącej od 1860 roku fabryki doszły bardzo złe wieści. Jak poinformował serwis Bankier.pl, zakładowa organizacja NSZZ „Solidarność” dostała informację, że będący od 5 lutego na „postojowym” pracownicy produkcji (181 osób) stracą pracę. Zatrudnienie jeszcze na jakiś czas będą mieli pracownicy ochrony, sklepu firmowego, magazynu i administracji.

„Karolina” próbuje wyprzedać pozostały towar, prowadząc promocję pod hasłem „Wietrzenie magazynów”, ale wystarczy rzut oka na stronę fabryki, by przekonać się, że to może być trudne zadanie. Strona sklepu ma problemy z działaniem informując o błędzie 500.

Problemy fabryki mogły w ostatnim czasie nasilić ceny energii i gazu. Produkcja porcelany jest energochłonna, bo wymaga temperatur aż do 1460 stopni C. 

Biznes
Ofensywa marketingowa Nike przed olimpiadą
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Biznes
Potężne uderzenie w rosyjskie metale. Zabroniony import i handel na giełdach
Biznes
Grecja rozdaje pieniądze urlopowiczom, którzy stracili wakacje przez pożary
Biznes
Nowy pomysł Poczty Polskiej rozwścieczył pracowników. Myśleli, że to żart
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Biznes
Sztuczna inteligencja sprzedaje samochody