Oficjalne dane dotyczące FDI podało Ministerstwo Gospodarki w Kijowie, wskazując jednocześnie, że zagraniczne firmy wyraźnie nabierają zaufania co do tego, że niektóre regiony tego kraju są relatywnie bezpieczne. W 2022 roku łączna suma kapitału, jaki firmy zagraniczne zainwestowały w Ukrainie, wyniosła 500 mln dol. A teraz tych pieniędzy jest więcej niż wynika z oficjalnych danych, ponieważ Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju wsparł gospodarkę ukraińską kwotą 2,1 mld euro.
Od Bayera do Baykara
Z oficjalnych danych wynika, że w ostatnim roku niemiecki Bayer zainwestował tam 65 mln dol., Carlsberg – 40 mln, CEMARK należący do producenta materiałów budowlanych CNH Group powiększył swoje zaangażowanie w tym kraju o 30 mln dol. CRH Group jest dzisiaj jednym z największych światowych producentów materiałów budowlanych i wcześniej, wspólnie z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju, odkupił za miliard euro aktywa włoskiej firmy Buzzi, która została uznana przez Ukraińców za sponsora wojny.
W zbrojeniówce widoczne są inwestycje tureckiego Baykara, producenta dronów Bayraktar TB2, który chce wydać 100 mln dol. na fabrykę, centrum serwisowania i zorganizowanie centrali w Kijowie. Budowa fabryki została rozpoczęta kilka tygodni temu i powinna ruszyć z produkcją nie później niż za rok.
Czytaj więcej
Polskie firmy chcą siedzieć przy stole, przy którym decydenci ze świata będą dzielić biznesowy to...
Jak zapewnia Władimir Kuzio, ukraiński wiceminister gospodarki, jego resort pracuje w tej chwili nad sposobami wsparcia dla inwestorów zagranicznych, z którymi chce dzielić ryzyko wojenne. W tym wypadku rząd w Kijowie współpracuje także z EBOR-em oraz agencjami udzielającymi gwarancji dla kredytów eksportowych.