Aktualizacja: 20.03.2025 00:45 Publikacja: 21.03.2024 09:53
Foto: Bloomberg
Equinix to tzw. data centre REIT, czyli fundusz inwestujący w nieruchomości komercyjne przeznaczone na centra obsługi danych. Jego klientami są m.in. takie giganty sektora IT jak Alphabet, Amazon czy Microsoft. Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie wybrała natomiast Equinix jako dostawcę centrum danych dla WATS, czyli swojego nowego systemu transakcyjnego.
Hindenburg Research, czyli firma która w zeszłym tygodniu uderzyła swoim raportem w LPP, zarzuca Equinoxowi oszustwa księgowe oraz „sprzedawanie mrzonek” o sztucznej inteligencji, która pomoże w przyszłości mocno zwiększyć zyski. Analitycy Hindeburga twierdzą, że Equinox zawyża AFFO, czyli kluczowy wskaźnik dla działalności REITów (odzwierciedlający skorygowane środki uzyskiwane z działalności biznesowej). Equinox miał zawyżyć AFFO o 22 proc., wykorzystując sztuczkę księgową. Na zawyżaniu AFFO miało zależeć wysokiej rangi menedżerom spółki, gdyż od tego zależało, ile otrzymają jej akcji. Na sprzedaży papierów własnej spółki mieli zarobić od 2019 r. łącznie 327 mln USD. Ponadto przedstawiali inwestorom zbyt optymistyczne prognozy. Wskazywali w nich, że sztuczna inteligencja pozwoli mocno obniżyć w przyszłości konsumpcję prądu przez ich centra danych. Tymczasem eksperci wyrażali wątpliwości, czy Equinox może odpowiednio zmodernizować starsze budynki, w których znajduje się wiele jego centrów danych.
W stoczni Remontowa Shipbuilding zwodowano dziś niszczyciela min „Rybitwa”. To już piąty okręt z tej serii – do służby wejdzie w 2027 r. Czy uda się eksportować takie jednostki?
O 98 tys. zwiększyła się liczba firm w ciągu roku. Najbardziej wzrosła liczba przedsiębiorstw specjalizujących się w działalności technicznej i profesjonalnej, IT, budownictwie oraz opiece zdrowotnej. Zmniejszyła się zaś liczba sklepów i punktów sprzedaży na targowiskach.
Siemens ogłosił radykalne cięcia w swoich światowych oddziałach w związku z osłabieniem popytu, zwłaszcza w Niemczech i Chinach. Gigant zwolni około 5600 osób w dziale Digital Industries oraz 450 w firmie zajmującej się ładowaniem pojazdów elektrycznych.
Największy telekom w kraju przekonuje że w 2028 r. rynek telekomunikacyjny będzie fantastyczny. Chce zwiększyć zasięg kluczowych usług światłowodowych o 30 proc. Inwestorom obiecuje, że dywidenda nie spadnie.
Donald Trump i Władimir Putin uzgodnili częściowe zawieszenie broni na Ukrainie, ale Rosja stawia warunki. W Polsce rośnie poparcie dla deregulacji gospodarki, a na GPW spółki wypłacą rekordowe dywidendy. Tymczasem Chiny starają się przyciągnąć zagranicznych inwestorów.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Chcę, żeby za pięć lat, kiedy ktoś zapyta przechodnia na ulicy, co to jest BYD, ta osoba odpowiedziała: to firma europejska. I żebyśmy byli tu postrzegani jako firma technologiczna. Wtedy będę szczęśliwa – mówi Stella Li, wiceprezes chińskiej BYD Co. Ltd.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
W części aktywów strategicznych, ważnych dla Polski, będziemy stosowali dłuży horyzont inwestycyjny, ale też określiliśmy takie, które będą w naszym portfelu przez krótszy okres. Myślę, że przynajmniej jedna spółka z naszego portfela pojawi się na GPW – mówi Piotr Matczuk, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.
Ministerstwo Finansów kończy prace nad założeniami ustawy. Dane dowodzą, że rodzimy kapitał chce więcej niż mieszkań i szuka możliwości kupowania nieruchomości komercyjnych.
Ostatnia dobra passa indeksu każe postawić pytanie, czy wzrosty mają uzasadnienie w fundamentach największych spółek. Sprawdziliśmy.
Minął szok wynikający z zaskoczenia raportem Hindenburga. Z końcem stycznia zgodnie z zapowiedzią zamknęliśmy rozdział pt. okres przejściowy na rosyjskim rynku – mówi Marcin Bójko, wiceprezes LPP ds. finansowych.
Krajowe indeksy na starcie czwartkowej sesji zwyżkowały po ponad 1 proc. Po kilkudziesięciu minutach zwyżka jest nieco mniejsza, ale popyt wciąż ma przewagę. Inwestorów zagrzewa szansa na zakończenie starcia między Rosją a Ukrainą.
Propozycja nie do odrzucenia, którą Donald Tusk złożył Rafałowi Brzosce, zdominowała polską debatę publiczną, Co się naprawdę za nią kryje? I co poza resetem w relacjach z biznesem chciał premier osiągnąć swoim przemówieniem na GPW?
Na polskim rynku M&A od trzech lat widać duże ożywienie. Najwięcej transakcji jest w sektorze nowych technologii, ale ten trend zaczyna hamować.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas