Komisarze UE mają we krwi toksyczne „wieczne chemikalia”. Toczy się batalia o ich zakaz

Komisarze Margrethe Vestager i Frans Timmermans mieli we krwi co najmniej siedem toksycznych „wiecznych" chemikaliów. W badaniu wzięło udział 16 osób publicznych – wszyscy mieli złe wyniki.

Publikacja: 31.01.2024 11:41

Margrethe Vestager i Frans Timmermans

Margrethe Vestager i Frans Timmermans

Foto: Bloomberg

Zajmujące się ochroną środowiska organizacje pozarządowe zidentyfikowały co najmniej siedem toksycznych substancji w krwi każdego z 16 najwyższych polityków unijnych, w tym komisarzy Margrethe Vestager i Frans Timmermans – informuje Politico. Ten poruszający test zdrowia osób publicznych jest częścią kampanii, której celem jest wyrzucenie z rynku toksycznych chemikaliów, mimo silnego oporu przemysłu. W Brukseli debatuje się nad potencjalnym zakazem.

Wydaje się, że badanie odniosło wstrząsający efekt na komisarzach. 

- Musimy powstrzymać wszelkie emisje tych zalegalizowanych śmieci – powiedział Frans Timmermans, były szef Zielonego Ładu i b. wiceprzewodniczący wykonawczy Komisji Europejskiej w oświadczeniu wydanym za pośrednictwem organizacji pozarządowych.

Czytaj więcej

„Wieczne chemikalia” wykryto w alpejskich kurortach. To zasługa turystów

- To, czego nauczyłam się z tego doświadczenia, to to, że możesz zrobić wiele rzeczy samodzielnie, ale to nie wystarczy — powiedziała komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager w rozmowie z Politico. Jedna z najważniejszych polityków w UE zastrzegła, że przez ostatnie 30 lat starała się unikać toksycznych chemikaliów w kosmetykach ze względu na swoje  zdrowie i innych osób.

Alarmujące wyniki miała nie tylko szefowa unijnej konkurencji czy Timmermans, ale także – co jest smutną ironią losu — komisarz UE ds. środowiska Virginijus Sinkevičius. U pięciu osób wyniki miały nawet przekroczyć progi bezpieczeństwa dla zawartości tych chemikaliów.

Co to są wieczne chemikalia PFAS

Chodzi przy tym o tzw. chemikalia PFAS, czyli substancje perfluoroalkilowe. Jak wyjaśnia Europeach Chemicals Agency, związki per- i polifluoroalkilowe (PFAS) to obszerna rodzina obejmująca tysiące syntetycznych związków chemicznych, które mają liczne zastosowania w różnych obszarach życia i są obecne w środowisku. Większość związków PFAS z łatwością przemieszcza się w środowisku, pokonując znaczne odległości od miejsca ich uwolnienia, dlatego często obserwuje się zanieczyszczenie tymi związkami wód gruntowych powierzchniowych, a oczyszczanie zanieczyszczonych obszarów jest trudne i kosztowne. Jeśli związki nadal będą uwalniane, to wciąż będą się gromadziły w środowisku, wodzie pitnej i żywności – pisze EChA na swojej stronie.

Czytaj więcej

Te chemikalia trują ziemię i są wieczne. Znalazł się na nie sposób

Dlatego właśnie są nazywane „wiecznymi chemikaliami” - ponieważ nie ulegają naturalnemu rozkładowi w środowisku. Nie tylko zostały zidentyfikowane we wszystkim, od wody deszczowej i gleby po mleko matki, to jeszcze - są powiązane z wieloma poważnymi problemami zdrowotnymi, w tym rakiem i bezpłodnością.

Problem w tym, że PFAS są szeroko stosowane w przedmiotach codziennego użytku, jak nieprzywierające patelnie i płaszcze przeciwdeszczowe, w produkcji półprzewodników i baterii.

Badania krwi przeprowadziły Europejskie Biuro Ochrony Środowiska i ChemSec. Propozycja zakazu stosowania chemikaliów PFAS złożona przez pięć krajów europejskich, wywołała ostry sprzeciw ze strony sektorów przemysłu zależnych od tych chemikaliów. Pojawia się tu tradycyjny argument, że to utrudni konkurencyjność UE.

Doprowadzenie do stopniowego wycofywania chemikaliów to zadanie Europejskiej Agencji Chemikaliów. Nie ma jasnego harmonogramu, kiedy to nastąpi.

Biznes
Sieci 5G w Polsce zrównały zasięg
Biznes
System kaucyjny zbudują sprytni, a nie duzi, gracze
Biznes
Praktycznie o przyszłości otwartego oprogramowania. Konferencja Open Source Day 2024 już 18 kwietnia
Biznes
Są unijne kary za łamanie sankcji wobec Rosji. Więzienie i ogromne grzywny
Biznes
Zwrot akcji w sprawie ratowania Poczty Polskiej. Andrzej Duda zablokuje wypłatę?