Rząd szykuje kadry do spółek Skarbu Państwa. Są pierwsi kandydaci

Nowy skład rady do spraw spółek z udziałem Skarbu Państwa, pod przewodnictwem powołanego przez premiera na szefa tej rady, Grzegorza Karpińskiego, przystąpił szybko do pracy. Pozytywną rekomendację zyskało już sześć osób. Wśród nich są postacie kojarzeni z warszawskim samorządem.

Publikacja: 20.12.2023 07:51

Rząd szykuje kadry do spółek Skarbu Państwa. Są pierwsi kandydaci

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Przypomnijmy, że rada do spraw spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych została utworzona ustawą z 16 grudnia 2016 r. 

Nowy szef rady

Zgodnie z art. 27-29 ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym, w skład Rady wchodzi ośmiu członków. Członków Rady powołuje i odwołuje premier, który deleguje czterech członków. Powołuje on także przewodniczącego rady spośród jej członków. Minister właściwy do spraw aktywów państwowych, powołuje kolejnych czterech członków. Premier Donald Tusk wskazał już na przewodniczącego Grzegorza Karpińskiego, który jest świeżo upieczonym sekretarzem stanu i zastępcą szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

W 2005 r. uzyskał tytuł radcy prawnego. Specjalizuje się w prawie administracyjnym i konstytucyjnym. Od 2007 r. jest związany z Platformą Obywatelską. Podczas swojej pierwszej kadencji w Sejmie zasiadał w Komisji Ustawodawczej oraz Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, a także w komisji śledczej ds. zbadania prawidłowości działań organów administracji rządowej w sprawie uprowadzenia i zabójstwa Krzysztofa Olewnika.

Czytaj więcej

Donald Tusk ściąga Jacka Kurskiego z Banku Światowego do Polski

W 2011 r. został powołany na urząd wiceministra sportu i turystyki w drugim rządzie Donalda Tuska. Od stycznia 2014 r. będąc wiceministrem spraw wewnętrznych odpowiadał za nadzór nad Policją, Biurem Ochrony Rządu oraz budżet i legislację. W ostatnich latach pracował w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy oraz pełnił funkcję wiceprezesa Uzdrowiska Ciechocinek SA.

Pozostali członkowie rady to: Monika Julia Aksamit-Zienkiewicz, Jan Podkowik, Monika Saracyn (wszyscy wskazani przez premiera), Marcin Bania, Michał Małdziński, Elżbieta Osmólska i Paweł Zieliński (wszyscy wskazani przez ministra aktywów państwowych).

Pierwsi kandydaci nowej władzy

Rada nie próżnowała i już po paru dniach urzędowania wydała pozytywną opinię sześciu osobom. Są to: Magdalena Roguska, Mateusz Matejewski, Edyta Szostak, Alicja Anna Klimas, Waldemar Andrzej Nowak i Paweł Jędrzejewski.

Magdalena Roguska jest wiceprzewodniczącą Rady Warszawy, skarbnikiem warszawskiej Platformy Obywatelskiej. Startowała w tegorocznych wyborach ze stolicy do Sejmu (z ostatniego miejsca), ale bez powodzenia. Kolejni na liście to m.in. Mateusz Matejewski dyrektor Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami w dzielnicy Wola w Warszawie, a także Edyta Szostak, dyrektor generalna Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Przypomnijmy, że rada do spraw spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych została utworzona ustawą z 16 grudnia 2016 r. 

Nowy szef rady

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Rodzina Mulliez pod lupą sędziów śledczych
Biznes
Zły pierwszy kwartał producentów samochodów
Biznes
Szwecja odsyła Putina z kwitkiem; rosyjskie rury zatopione na dnie Bałtyku
Biznes
Apple spółką wartościową? Rekordowe 110 miliardów dolarów na skup akcji
Biznes
Majówka, wakacje to czas złodziejskich żniw. Jak się nie dać okraść
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił