Elon Musk przegrywa w całej Skandynawii. Związkowcy górą

Tylko do 20 grudnia ma czas Elon Musk, by ugiąć się pod naciskiem związkowców i uznać ich prawa. A spór rozszerzył się na kolejne kraje skandynawskie.

Publikacja: 10.12.2023 14:27

Elon Musk

Elon Musk

Foto: Bloomberg

Blokadę Tesli, jeśli firma nie zacznie funkcjonować zgodnie ze skandynawskim modelem korporacyjnym, zapowiedzieli już pracownicy transportowi w Danii, Norwegii oraz w Finlandii. W Szwecji od początku listopada 2023 punkty serwisowe Tesli nie obsługują swoich klientów. Do dilerów nie są dowożone nowe auta. A poczta, która ma na to monopol, nie dostarcza nowym klientom tablic rejestracyjnych.

Czytaj więcej

Szwedzi zablokowali Teslę. Domagają się układów zbiorowych

Sądowa potyczka

W tej sytuacji Tesla poszła w Szwecji do sądu. Szwedzki sąd pierwszej instancji uznał, że protest związkowców z IF Metall jest uzasadniony. W drugiej, ponieważ Amerykanie odwołali się od wyroku, nakazał poczcie dostarczenie tablic. W przeciwnym razie miałaby zapłacić równowartość 96 tys. euro kary. Związkowcy odwołali się od tego wyroku.

W ostatni wtorek szwedzki sąd apelacyjny wycofał tymczasowe pozwolenie zezwalające Tesli na odbiór tablic rejestracyjnych nowych pojazdów bezpośrednio od firmy, która je produkuje.  Czyli z pominięciem poczty. A to oznacza, że Amerykanie już po raz drugi przegrali w szwedzkim sporze pracowniczym.

Szwedzki bojkot Tesli trwa od początku listopada, a związkowcy domagają się wprowadzenia układów zbiorowych w firmach należących do Tesli. Szwecja jest piątym co do wielkości rynkiem Tesli w Europie. Według Mobility Szwecja Model Y jest w tym roku najlepiej sprzedającym się pojazdem w kraju. Do listopada zarejestrowano tam 14 078 egzemplarzy.

Czytaj więcej

Elon Musk: Praca zdalna? Ja sam często spałem w fabryce

Nordycka solidarność

W ostatnią środę największy norweski związek zawodowy sektora prywatnego przyłączył się do szwedzkiej blokady. Dzień później przyłączyli się do nich Finowie, a po nich Duńczycy. To oznacza, że akcja protestacyjna przeciwko polityce społecznej Elona Muska rozszerzyła się już na cały region nordycki i nie będzie już jakiejkolwiek alternatywnej drogi transportu.

Norweska Zjednoczona Federacja Związków Zawodowych poinformowała, że zacznie blokować transporty samochodów do Szwecji 20 grudnia, chyba że amerykański producent samochodów do tego czasu podpisze układ zbiorowy ze Szwedzkim Związkiem Pracowników Przemysłowych.

Taki sam termin dają Elonowi Muskowi Duńczycy i Finowie. Duńska organizacja 3F, która zrzesza pracowników portowych i kierowców, oświadczyła, że ​​za dwa tygodnie wstrzyma rozładunek i transport samochodów Tesli do Szwecji. Prawo do układów zbiorowych jest naturalną częścią rynku pracy w krajach nordyckich i nie możemy zaakceptować tego, że Tesla pozostaje poza tym systemem” – stwierdził w komunikacie Jorn Eggum, prezes norweskiej Zjednoczonej Federacji Związków Zawodowych.Ostrożni Finowie

Fiński związek pracowników transportu , AKT nie zamierza udostępniać swojej infrastruktury do transportu aut Tesli. AKT poinformowało, że jego komitet wykonawczy jednomyślnie zdecydował, że związek przyłączy się do innych związków transportowych i będzie wspierać pracowników blokadą, która rozpocznie się w portach w całej Finlandii 20 grudnia. Więc dokerzy reprezentowani przez związek nie będą załadowywać ani rozładowywać pojazdów ani komponentów Tesli transportowanych potem do Szwecji.

Czytaj więcej

Nowy cud Elona Muska. Wszystko o Tesli Cybertruck

IF Metall i jego szwedzcy pracownicy mają pełne wsparcie AKT” – oświadczył Ismo Kokko, prezes AKT.I smo Kokko wyjaśnił największemu fińskiemu dziennikowi „Helsingin Sanomat”, że blokada jest przede wszystkim środkiem zapobiegawczym, ponieważ dotychczas żadne pojazdy ani komponenty Tesli nie były jeszcze transportowane z Finlandii do Szwecji.

Związek chce mieć pewność, że Tesla nie będzie chciała przekierować swoich dostaw w odpowiedzi na działania solidarnościowe podjęte przeciwko niemu w innych częściach krajów nordyckich.

To środek zapobiegawczy.  Bo Tesla ma fabrykę w Niemczech. W normalnych okolicznościach żadne auta, ani komponenty do nich nie były transportowane do Szwecji przez Finlandię. Teraz Tesla mogłaby spróbować skorzystać z takiej drogi. AKT poprzez akcję solidarnościową chce wesprzeć szwedzkich kolegów, aby ich protest okazał się skutecznymówił Ismo Kokko. Dodał , że blokada potrwa do czasu osiągnięcia satysfakcjonującego pracowników porozumienia w sporze pomiędzy IF Metall a TM Szwecja, szwedzką spółką zależną Tesli.Doceniam troskę Szwedów o to, co może się stać z ich systemem rynku pracy, jeśli praktyki Tesli rozprzestrzenią się w kraju, a być może i na Skandynawię mówił Ismo Kokko.

IG Metall popiera, ale jest bezradny

Tesla nie zgadza się na wprowadzenie układów zbiorowych w żadnym z krajów, w których prowadzi działalność. Nie byli go w stanie wymusić nawet Niemcy, mimo że Elon Musk zatrudnia tam 11 tys. pracowników.

Nawet najskuteczniejsza w Europie, potężna niemiecka centrala związkowa IG Metall, nie jest wystarczająco silna, aby wymóc na Amerykanach takie porozumienie. Żeby jednak w Niemczech złagodzić napięcia w stosunkach ze stroną społeczną, Elon Musk zapowiedział 4-procentową podwyżkę dla wszystkich, oraz  warte 1,5 tys. euro bonusy do wypłaty w grudniu 2023.

IG Metall oczywiście w pełni popiera protest swoich nordyckich kolegów.

Czytaj więcej

Szwedzka bitwa pracowników poczty z Teslą. Jest orzeczenie sądu

Blokadę Tesli, jeśli firma nie zacznie funkcjonować zgodnie ze skandynawskim modelem korporacyjnym, zapowiedzieli już pracownicy transportowi w Danii, Norwegii oraz w Finlandii. W Szwecji od początku listopada 2023 punkty serwisowe Tesli nie obsługują swoich klientów. Do dilerów nie są dowożone nowe auta. A poczta, która ma na to monopol, nie dostarcza nowym klientom tablic rejestracyjnych.

Sądowa potyczka

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Krzysztof Gawkowski: Nikt nie powinien mieć TikToka na urządzeniu służbowym
Biznes
Alphabet wypłaci pierwszą w historii firmy dywidendę
Biznes
Wielkie firmy zawierają sojusz kaucyjny. Wnioski do KE i UOKiK
Biznes
KGHM zaktualizuje strategię i planowane inwestycje
Biznes
Rośnie znaczenie dobrostanu pracownika