Dla 38 proc. polskich menedżerów digitalizacja raportowania to szansa, dla 29 proc. obciążenie, dla 33 proc. zaś częściowo szansa, a częściowo obciążenie – wynika z najnowszego badania EY.

Niemal trzy czwarte ankietowanych obawia się, że zwłaszcza w pierwszym okresie wdrożeniowym digitalizacja zwiększy obciążenie pracą zespołu podatkowo-księgowego. Jednocześnie dyrektorzy finansowi mają świadomość, że od cyfryzacji nie ma odwrotu. Ponad jedna trzecia deklaruje, że w najbliższych pięciu latach przeznaczy co najmniej 150 tys. zł na dodatkowe inwestycje w zakresie digitalizacji.

Czytaj więcej

Nowa wersja ChatGPT już ruszyła. Możliwości bota GPT-4 są imponujące

Z badania wynika również, że firmy w Polsce zamierzają sięgać po zewnętrzne wsparcie w obszarze usług księgowych, szczególnie ze względu na oszczędności oraz dostęp do nowych technologii.

– W ostatnich pięciu latach obserwujemy całkowitą zmianę rzeczywistości raportowania. W wyniku rozwoju technologicznego i zmian regulacyjnych organy podatkowe zyskały możliwości znacznie dokładniejszego i celowanego kontrolowania firm. Firmy bardzo szybko muszą dostosować się do tych realiów – podkreśla Aleksandra Sewerynek-Barszcz, partnerka w EY Polska. Księgowość i kwestie podatkowe to obszary, które dla przedsiębiorców nad Wisłą od lat są dużym wyzwaniem. Ma to związek z licznymi zmianami regulacyjnymi, takimi jak split payment, JPK czy e-faktury. Generalnie tempo tworzenia nowych przepisów w Polsce jest bardzo szybkie, co nie sprzyja stabilności gospodarczej. I tak na przykład w samym 2021 r. w życie weszło 20 960 stron maszynopisu nowych aktów prawnych. To wzrost o 40,5 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem – wynika z wyliczeń firmy Grant Thornton. Żeby przeczytać wszystkie nowe akty prawne, przedsiębiorca musiałby poświęcić na to 2 godziny i 46 minut każdego dnia roboczego.

Z kolei z najnowszego badania przeprowadzonego przez NordLayer wynika, że pod względem warunków gospodarczych i społecznych Polska na tle innych krajów radzi sobie całkiem nieźle, natomiast znacznie gorzej wypadamy pod względem infrastruktury cyfrowej i fizycznej. Co ciekawe, Polska zajmuje pierwsze miejsce w zakresie zdolności do reagowania na cyberincydenty oraz siódme w zakresie cyberbezpieczeństwa. Natomiast największe braki mamy w obszarze bezpieczeństwa zdrowotnego, a zwłaszcza reakcji i walki z Covid-19.