„Uważam, że partnerstwa z państwami i rynkami o tych samych wartościach jak nasze są bardziej stabilne. Jeśli jest to system komunistyczny, to upewnij się, że twoja własność nie zostanie zawłaszczona lub stanie się coś nieoczekiwanego. W demokratycznych, liberalnych państwach jest ochrona własności, przestrzeganie pewnych umów itp.” – powiedział minister Aušrine Armonaite dla Delfi TV.
Jej zdaniem Chiny nadal stosują nieoficjalne, niezapowiedziane ograniczenia handlowe wobec litewskich przedsiębiorstw. To reakcja Pekinu na przyjazne relacje tak polityczne, jak i gospodarcze Wilna z Taipei.
Czytaj więcej
BioNTech, przodującą w badaniach nad szczepionkami, obecnie także na raka, firmę założoną przez tureckich imigrantów, zmęczyła działalność w Niemczech. Decyzja o przeniesieniu się do Wielkiej Brytanii wywołała burzę.
„Jeżeli w 2020 roku eksport towarów pochodzenia litewskiego do Chin wyniósł około 300 mln euro, to już w okresie styczeń-listopad 2022 roku do innych krajów Azji Południowo-Wschodniej, takich jak Wietnam, Korea Południowa, Indonezja, Malezja, Japonia, Tajwan, sprzedaliśmy litewskich towarów za 422 mln euro. To około 40-procentowy wzrost eksportu od 2021 roku. Mam nadzieję, że to pomoże litewskim firmom w zniwelowaniu strat na chińskim rynku i w dywersyfikacji eksportu” – powiedziała litewska minister.
Agencja ELTA przypomina, że Unia Europejska i sojusznicy Litwy dążą do utrzymywania dobrych relacji z Chinami. Także Wilno deklaruje, że jeżeli Pekin będzie zachowywał się fair, to nic nie stoi na przeszkodzie, by ożywić wzajemne relacje gospodarcze.