Indonezja przejdzie na olej palmowy i auta elektryczne

Do 2045 roku Indonezja nie będzie już importować paliw kopalnych i zastąpi je olejem palmowym. Szybciej, bo za pięć lat, władze planują przejście Indonezji na auta elektryczne.

Publikacja: 18.01.2023 12:06

Wycinka tropikalnych lasów pod plantacje palm oleistych

Wycinka tropikalnych lasów pod plantacje palm oleistych

Foto: Adobe Stock

„Obecnie rozwijamy i badamy olej palmowy, ponieważ wierzymy, że do 2045 roku będziemy w stanie wyprodukować go ponad 100 milionów ton. Z tego 30 proc. trafi na rynek żywności, a pozostałe 70 proc. możemy wykorzystać jako paliwa alternatywne” - powiedział Luhut Binsar Panjaitan, minister koordynujący ds. gospodarki morskiej i inwestycji Indonezji, cytowany przez lokalną agencję ANTARA.

Wyjaśnił, że Indonezja „nie musiałaby importować paliw kopalnych”, ponieważ jej „palmowa” alternatywa byłaby w stanie skutecznie je zastąpić. „Indonezja nawiązała współpracę z Malezją, 74 proc. oleju palmowego będzie pochodzić z tych dwóch krajów” – dodał Panjaitan.

Indonezja w 2021 r. zużywała blisko 1,5 mln baryłek ropy dziennie. Z tego 0,7 mln baryłek dziennie stanowiło wydobycie krajowe.

Czytaj więcej

Malezja grozi Unii wstrzymaniem eksportu oleju palmowego

Wcześniej informowano, że najwięksi światowi producenci oleju palmowego, Indonezja (nr 1) i Malezja (nr 2), postanowili zjednoczyć się przeciwko nowej unijnej ustawie mającej wpływ na podaż tego produktu.

Władze jednego z najludniejszych państw świata chcą też przyśpieszyć transformację w krajowej motoryzacji. Rząd planuje osiągnąć pełne przejście kraju na samochody elektryczne w ciągu pięciu lat. Władze rozważają dotacje na zakup pojazdów elektrycznych.

„Cała uwaga największych graczy rynkowych jest teraz skupiona na Indonezji. Mówimy o chińskim BYD, koreańskim Hyundaiu, a także Tesli. Wkrótce dokładnie wyjaśnimy, w jaki sposób te firmy dołączą do krajowego ekosystemu samochodów elektrycznych” - powiedział Panjaitan.

Minister dodał, że pierwsza produkcja akumulatorów do pojazdów elektrycznych w Indonezji ma ruszyć w 2025 roku. Oczekuje się, że Indonezja „stanie się jednym z trzech największych producentów baterii na świecie” w 2027 r.

Indonezyjski program rozwoju przemysłu niklowego również poczynił pewne postępy. Jednym z nich było podpisanie umowy o współpracy ze znaną chińską firmą Contemporary Amperex Technology Co. Limited (CATL), największy producent akumulatorów litowo-jonowych, litowo-żelazowo-fosforanowych i litowo-polimerowych.

Obecnie największymi krajami produkującymi akumulatory litowo-jonowe są Chiny, Japonia, Korea Płd. i Stany Zjednoczone. To tam swoje siedziby mają czołowe firmy produkujące akumulatory do pojazdów elektrycznych, takie jak Panasonic, LG Chem, Samsung, Beijing Pride Power, SB LiMotive czy Tesla.

Biznes
Tyle wynoszą straty Ukrainy po wysadzeniu przez Rosjan elektrowni na Dnieprze
Biznes
Inflacja zrobiła swoje. Wakacje w Turcji tanie jak nigdy
Biznes
Na drogie auta nie brakuje chętnych
Biznes
Apple postawił na gogle zamiast bota. I zawiódł
Biznes
Branża nawozów mocno cierpi