Poinformowała o tym wiceminister sprawiedliwości Ukrainy Irina Mudra. Wśród ukraińskich aktywów Olega Deripaski są przedsiębiorstwa, które pracują dla kompleksu wojskowo-przemysłowego Rosji. Według Ukraińców rosyjski miliarder jest na Ukrainie właścicielem m.in. zakładów tlenku glinu w Nikołajewie, kamieniołomu karcytu w Głuchowie i centrum usług Metallurg.

Czytaj więcej

Rosyjski oligarcha ma nowe kłopoty. Złamał prawo dla dzieci i kochanki

Wiceszefowa resortu sprawiedliwości zapowiedziała, że resort będzie kontynuował przejmowanie majątków rosyjskich biznesmenów. Fundusze uzyskane z konfiskat, zostaną przeznaczone na odbudowę Ukrainy, zniszczonej przez rosyjskie wojsko w wojnie wywołanej przez kremlowski reżim, wspierany przez oligarchów.

W maju na Ukrainie przyjęto ustawę o konfiskacie mienia obywateli wspierających rosyjską wojnę. 12 października prezydent Wołodymyr Zełenski zatwierdził sankcje personalne wobec jednego z najbliższych bogaczy Kremla - Olega Deripaski. Jego ukraińskie aktywa zostały zablokowane na dziesięć lat. Także Unia, Kanada i Wielka Brytania nałożyły sankcje na tego oligarchę.

Czytaj więcej

Prezes rosyjskiego koncernu chce śledztwa ws. Buczy i końca wojny

Oleg Deripaska w 2021 roku zajął 37 miejsce w rankingu bogaczy Forbesa z majątkiem 3,8 miliarda dolarów. Rosjanin jest właścicielem m.in grupy En +, która miała (do sankcji) największy pakiet akcji koncernu Rusal - światowego lidera produkcji tlenku glinu, palladu i platyny, a także kontroluje motoryzacyjną grupę GAZ, jednego z największych ubezpieczycieli Rosji - Ingosstrakh, spółkę lotniczo-kosmiczną Aerodinamika i holding rolny Kubań.