Poinformowała o tym wiceminister sprawiedliwości Ukrainy Irina Mudra. Wśród ukraińskich aktywów Olega Deripaski są przedsiębiorstwa, które pracują dla kompleksu wojskowo-przemysłowego Rosji. Według Ukraińców rosyjski miliarder jest na Ukrainie właścicielem m.in. zakładów tlenku glinu w Nikołajewie, kamieniołomu karcytu w Głuchowie i centrum usług Metallurg.
Czytaj więcej
Amerykańska prokuratura oskarżyła rosyjskiego miliardera Olega Deripaskę o obchodzenie sankcji, które zostały na niego nałożone w 2018 r. Miliarder blisko związany z kremlem i prezydentem Władimirem Putinem złamał prawo po to by jego dzieci urodziły się w USA i miały obywatelstwo tego kraju.
Wiceszefowa resortu sprawiedliwości zapowiedziała, że resort będzie kontynuował przejmowanie majątków rosyjskich biznesmenów. Fundusze uzyskane z konfiskat, zostaną przeznaczone na odbudowę Ukrainy, zniszczonej przez rosyjskie wojsko w wojnie wywołanej przez kremlowski reżim, wspierany przez oligarchów.
W maju na Ukrainie przyjęto ustawę o konfiskacie mienia obywateli wspierających rosyjską wojnę. 12 października prezydent Wołodymyr Zełenski zatwierdził sankcje personalne wobec jednego z najbliższych bogaczy Kremla - Olega Deripaski. Jego ukraińskie aktywa zostały zablokowane na dziesięć lat. Także Unia, Kanada i Wielka Brytania nałożyły sankcje na tego oligarchę.
Czytaj więcej
Prezes rosyjskiego giganta aluminiowego, koncernu Rusal, wezwał do "bezstronnego śledztwa" ws. masakry cywilów w Buczy, którą określił jako zbrodnię. Wezwał też do zakończenia "bratobójczego" konfliktu.
Oleg Deripaska w 2021 roku zajął 37 miejsce w rankingu bogaczy Forbesa z majątkiem 3,8 miliarda dolarów. Rosjanin jest właścicielem m.in grupy En +, która miała (do sankcji) największy pakiet akcji koncernu Rusal - światowego lidera produkcji tlenku glinu, palladu i platyny, a także kontroluje motoryzacyjną grupę GAZ, jednego z największych ubezpieczycieli Rosji - Ingosstrakh, spółkę lotniczo-kosmiczną Aerodinamika i holding rolny Kubań.