Dzień wcześniej prokurator rejonowa z Brooklynu zwróciła się do sędzi Ann Donnelly z wnioskiem o oddalenie zarzutów dotyczących oszustw bankowych i innych wobec Chinki, zatrzymanej w 2018 r. na lotnisku w Vancouver w Kanadzie i przebywającej w areszcie domowym przez prawie 3 lata.

Prokuratura zarzucała jej oszukiwanie banku HSBC i innych banków o powiązaniach Huawei z firmą działająca w Iranie, objętym amerykańskimi sankcjami, naruszanie sankcji, zmowę w celu wykradzenia tajemnic handlowych z amerykańskich firm technologicznych i obstrukcję wymiaru sprawiedliwości. Prokuratora twierdziła, że działalność Meng mogła doprowadzić do ukarania tych banków za obsługę transakcji naruszających amerykańskie sankcje. Meng nie przyznawała się do stawianych jej zarzutów.

Czytaj więcej

Ekstradycji do USA nie będzie. Wiceprezes Huawei już w Chinach

Sędzia rejonowa z Brooklynu oddaliła teraz akt oskarżenia i uprzedziła, że nie będzie można postawić ponownie tych zarzutów.

24 września 2021 Meng zawarła z amerykańską prokuraturą porozumienie o odroczeniu postępowania, w którym przyznała się do składania fałszywych oświadczeń o prowadzeniu przez Huawei biznesu z Iranem, a prokuratora przystała na wystąpienie do sadu o oddalenie oskarżeń. Tego samego dnia Meng odleciała z Kanady do Chin — twierdzi „China Daily”, natomiast według Reutera, kobieta odleciała do Shenzhen 2 grudnia, po decyzji sędzi Donnelly.

Chwilę później Chiny zwolniły zatrzymanych dwóch Kanadyjczyków i dwójkę rodzeństwa z USA, którym wcześniej zabroniono powrotu do domu.

Czytaj więcej

Kanada zakazuje urządzeń Huawei i ZTE. „Bezpieczeństwo państwa”

Meng (50 lat) jest córką Ren Zhengfei, założyciela i prezesa Huawei Technologies, wiceprezesem ds. finansowych, wiceprzewodniczącą rady dyrektorów i rotacyjną przewodnicząca tej rady. Jej zatrzymanie w Kanadzie na podstawie listu gończego z USA doprowadziło do dalszego pogorszenia stosunków USA z Chinami, napiętych z powodu wojny celnej. W związku z podejrzeniami wobec Huawei firma ta trafiła na amerykańską czarną listę podmiotów w handlu ze Stanami, ograniczono jej liczbę dostawców z USA. 25 listopada administracja zakażała kupowania nowego sprzętu łączności od Huawei i ZTE Corp, bo jej zdaniem stanowi „niemożliwe do przyjęcia zagrożenie” dla bezpieczeństwa narodowego USA.