Była pandemia, są nowe strachy dla firm przemysłowych

Skutki pandemii ustępują. Firmy przemysłowe stoją teraz przed wyzwaniem, jak poradzić sobie z inflacją, rosnącymi cenami surowców i półproduktów, paliw i energii.

Publikacja: 03.11.2022 03:00

Najnowsze dane pokazują, że sektor przemysłowy się rozwija. Eksperci przestrzegają jednak, że na hor

Najnowsze dane pokazują, że sektor przemysłowy się rozwija. Eksperci przestrzegają jednak, że na horyzoncie widać już recesję

Foto: AdobeStock

Polski przemysł radzi sobie zaskakująco dobrze. Najnowsze dane rynkowe pokazują, że sektor notuje wzrosty. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego produkcja sprzedana przemysłu we wrześniu wzrosła o 9,8 proc. wobec tego samego okresu poprzedniego roku. Również w porównaniu z sierpniem 2022 r. rozwój wyniósł 9,8 proc. Kołem zamachowym przemysłu było przetwórstwo, gdzie produkcja wzrosła o 11 proc. w stosunku do września 2021 r. Z kolei produkcja energii oraz gazu, ciepła i ciepłej wody we wrześniu zmalała o 3,7 proc. rok do roku. Dane GUS pokazują, że najszybciej rośnie sprzedaż w branżach nastawionych na eksport. Produkcja samochodów i naczep podskoczyła o 46,5 proc. rok do roku, maszyn i urządzeń o 26,1 proc., pozostałego sprzętu transportowego o 19,2 proc., a urządzeń elektrycznych o 17,9 proc. Maleje m.in. produkcja chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 9,7 proc. – oraz mebli – o 7,5 proc.

Pozostało 84% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Biznes
Krzysztof Gawkowski: Nikt nie powinien mieć TikToka na urządzeniu służbowym
Biznes
Alphabet wypłaci pierwszą w historii firmy dywidendę
Biznes
Wielkie firmy zawierają sojusz kaucyjny. Wnioski do KE i UOKiK
Biznes
KGHM zaktualizuje strategię i planowane inwestycje
Biznes
Rośnie znaczenie dobrostanu pracownika