Władze Unii uważają, że podpisana w sierpniu przez Joe Bidena ustawa o zwalczaniu inflacji (Inflation Reduction Act, IRA) dyskryminuje w praktyce producentów z krajów Unii, bo oferuje konsumentom ulgi podatkowe od towarów powstałych w Ameryce Płn, a pomija europejskie. Unia argumentuje, że w odróżnieniu od Stanów, oferuje takie same ulgi podatkowe na wyroby pochodzące z Unii i amerykańskie w tych samych segmentach.

Czytaj więcej

Rozmowy USA-UE o ustawie o zmniejszeniu inflacji

Minister Sikela, którego kraj przewodniczy teraz gremiom w Unii, powiedział na konferencji prasowej po spotkaniu w Pradze z przedstawicielką USA ds. handlu, Katherine Tai, że wola dojścia do porozumienia istnieje po obu stronach. - Spodziewamy się ustępstwa (w ustawie IRA) wobec krajów Unii. Ideałem byłoby to samo, co mają Kanada i Meksyk, ale jesteśmy realistami i musimy zobaczyć, co uda nam się wynegocjować - cytuje Reuter czeskiego ministra.

Powstały problem ma rozwiązać specjalna grupa zadaniowa, która zbierze się pierwszy raz w tym tygodniu - poinformował wiceprzewodniczący KE, komisarz ds. handlu Valdis Dombrovskis. - Skupiamy się na wynegocjowanym rozwiązaniu, zanim przystąpimy do rozważania czegoś innego - dodał