Dynamicznie rosnący dotąd nad Wisłą rynek IT, rozpędzony dodatkowo pandemicznym cyfryzacyjnym boomem, spowalnia. Analitycy Credit Agricole Bank Polska przewidują, iż przychody ze sprzedaży hurtowej sprzętu teleinformatycznego (ICT) spadną w br. o 4,5 proc. (do 40,2 mld zł). Co ważne, ów negatywny trend może utrzymać się w kolejnych kwartałach i w całym 2023 r. dostawy skurczą się niemal o 9 proc. (do 36,6 mld zł). To w przypadku rynku, który dotąd rósł w imponującym tempie (sprzedaż w 2020 r. wzrosła o blisko 49 proc., a w 2021 r. - o kolejne 13 proc.), może stanowić szok. Ale w Credit Agricole wskazują, iż to efekt ograniczania inwestycji. Z raportu banku wynika, że w średnim terminie ICT w Polsce - z uwagi na niepewne perspektywy ekonomiczne (wojna, rosnące ceny energii i koszty firm) - będzie hamować. Do dramatycznej sytuacji w branży jednak daleka droga. Rynek wraca bowiem z poziomu boomu na normalne tory. Analitycy uspokajają, że nawet w okresie spodziewanego spowolnienia przychody ze sprzedaży hurtowej sprzętu ITC będą nadal dużo większe niż przed pandemią. W br. będzie to o ponad 60 proc. wyższy pułap niż w 2019 r.

- Ostatnie dwa lata to wzmożona rewolucja jeśli chodzi o sprzęt komputerowy i wszelkie wdrożenia umożliwiające pracę i naukę bez wychodzenia z domu. Praktycznie każdy dostawca oferujący rozwiązania mobilne, takie jak notebooki, tablety lub inne urządzenia peryferyjne, poprawił wyniki sprzedaży. To często dwucyfrowe wzrosty. Obecnie obserwujemy chwilowy nadmiar sprzętu w sieci dystrybucji, co wynika to z faktu rozregulowania łańcucha dostaw na przełomie obecnego i ubiegłego roku - komentuje Piotr Kawecki, prezes ITBoom.

Czytaj więcej

Ostry zjazd producentów sprzętu AGD. Fatalny rok dla branży

Jego zdaniem spadki, o których mówią analitycy Credit Agricole, są nieuniknione.

- Dodatkowo należy nadmienić, że wielkość sprzedaży wyrażonej w złotówce, w dużej mierze zależy od kursu naszej waluty do dolara, w którym rozliczana jest większość transakcji importu sprzętu elektronicznego do Polski. Oznacza to, że realne wartości prognozowanych spadków mogą być jeszcze wyższe - zastrzega nasz rozmówca.

Ale postępująca cyfryzacja wciąż będzie nakręcać popyt na oprogramowanie i specjalistów IT. Dane Deloitte wskazują, iż już 74 proc. przedsiębiorstw wdraża rozwiązania do automatyzacji powtarzalnych procesów biznesowych (dla porównania w 2015 r. tylko 13 proc. firm planowało podjęcie działań w kierunku automatyzacji). Wojciech Sygnowski, partner Deloitte, twierdzi, że z tego względu w najbliższych latach działy IT firm będą odgrywać jeszcze większą rolę. Nie dziwi więc, że rośnie popyt na specjalistów. Wedle analiz firmy Just Join IT, np. zapotrzebowanie na ekspertów Data Science skoczyło w III kwartale o 58 proc.

Ale przyszłość dla programistów nie jest wcale aż tak różowa. Pojawia się bowiem realne zagrożenie - produkty cyfrowe coraz częściej tworzone są w firmach przez pracowników bez znajomości kodu, dzięki wcześniej opracowanym elementom (składane jak klocki). Analitycy firm Gartner wskazują, że dzięki takim tzw. platformom low-code i no-code do 2024 r. aż ponad 80 proc. produktów i usług cyfrowych będzie tworzonych przez osoby spoza branży IT. - Wykorzystanie platform ułatwiających programowanie w przyszłości stanie się podstawowym narzędziem cyfrowej transformacji - potwierdza Grzegorz Dembicki z Sagra Technology.

Więcej w jutrzejszym wydaniu „Rzeczpospolitej”