Program Europejskiego Kongresu Gospodarczego obejmuje kluczowe zagadnienia dotyczące zjawisk, które w najbliższej przyszłości będą kształtować społeczno-gospodarczą rzeczywistość. Agenda opiera się na pięciu głównych nurtach tematycznych.
Przede wszystkim prelegenci będą rozmawiać o nowych wyzwaniach dla Europy, jakie niesie wojna w Ukrainie, i jej skutkach, oraz agresywnej polityce Rosji i zmianach w globalnej architekturze geopolitycznej. Debatujący poszukają odpowiedzi m.in. na pytania o to, jak racjonalnie i efektywnie wspierać Ukrainę, zadbać o bezpieczeństwo energetyczne Europy, w jaki sposób postępujące uniezależnianie się Europy od importu paliw kopalnych z Rosji może wpłynąć na realizację celów zielonej transformacji sektora energii i całej gospodarki oraz jak zminimalizować negatywne skutki wojny dla europejskiej gospodarki?
W programie nie zabraknie przestrzeni do omówienia europejskich i światowych celów polityki ochrony klimatu oraz dążenia do zrównoważonej produkcji. Ten megatrend, gruntownie zmieniający warunki prowadzenia działalności gospodarczej, wpływa na priorytetowe cele, dostępne narzędzia, możliwości ich finansowania.
Agenda obejmuje także szereg debat związanych z handlem i e-commerce, zmianami w strategiach importerów i eksporterów, digitalizacją, cyberbezpieczeństwem, nauką oraz kompetencjami w zmieniającym się świecie.