Aktualizacja: 13.02.2022 21:00 Publikacja: 13.02.2022 21:00
Foto: Adobestock
Niemal aż 66 proc. wszystkich (116 ze 177) zrealizowanych transakcji w 2021 r. z udziałem polskich spółek miało charakter międzynarodowy. W tym prawie 76 proc. przypadło na zakup polskich firm przez zagraniczne podmioty (88 na 116 transakcji), a pozostałe nieco ponad 24 proc. (28 na 116 transakcji) dotyczyło przejęć zagranicznych spółek przez polskie. W ostatnich trzech latach łączny odsetek transakcji transgranicznych wzrósł z niespełna 54 proc. w 2019 r., poprzez prawie 60 proc. do wspomnianych już 66 proc. w 2021 r.
Ministerstwo obrony za 1,2 mld zł kupi bezzałogowce rozpoznawcze MQ-9B Sky Guardian. – Utworzenie wojsk dronowych staje się faktem – zapowiedział Władysław Kosiniak Kamysz. Także w czwartek Grupa WB poinformowała o tym, że sprzedaje bezzałogowce Malezji.
Czy stary, nieużywany już telefon da się jeszcze jakoś wykorzystać? I czy może on przyczynić się do pomocy najbardziej potrzebującym osobom? Okazuje się, że tak! Już drugi rok T-Mobile i Szlachetna Paczka prowadzą akcję “Stare telefony działają cuda”. W sklepach operatora można oddać do oddać do recyklingu stary – także zepsuty - sprzęt, który często zalega w naszych szafach. AIm więcej telefonów przyniesiemy do recyklingu, tym większą pomoc finansową operator przekaże Szlachetnej Paczce. Gra jest warta świeczki, bo operator może przekazać na szczytny cel nawet 1 000 000 złotych!
Jest czwartek, 12 grudnia, a w dzisiejszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek analizuje kluczowe tematy gospodarcze.
W najbliższych miesiącach ma być wprowadzona zmiana w prawie, która umożliwi MON kupno uzbrojenia polskich producentów dla innych rządów. Mechanizm ma działać podobnie jak amerykański FMS.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Konkurowanie na rynku jest naturalne i napędza rozwój. Jednak problem zaczyna się, gdy ktoś dla zbudowania swojej pozycji stosuje nieuczciwe praktyki. Wtedy państwa powinny reagować w celu ochrony firm czy nawet całych sektorów gospodarki.
Omnicom i Interpublic, numer trzy i cztery w świecie reklamy połączą siły w transakcji wartej ponad 13 mld dol. Obiecują właścicielom setki milionów dolarów oszczędności.
Qemetica sfinalizowała zakup biznesu krzemionki strącanej od koncernu PPG za 1,2 mld zł (ok. 310 mln dol.). Staje się dzięki temu trzecim graczem w Europie i drugim w Ameryce Północnej na tym rynku.
Wzrost aktywności akwizycyjnej w Europie powinien przełożyć się na zainteresowani polskimi firmami IT.
Podział spółki przez wyodrębnienie to jeden z wysoce użytecznych instrumentów prawa korporacyjnego. Obszarem, w którym ten typ podziału spółki znajdzie zastosowanie są transakcje sprzedaży części majątku spółki.
Podlaska firma z branży rybnej dokonała właśnie akwizycji istotnego dostawcy na brytyjskim rynku. To niejedyny w ostatnim czasie taki przypadek, a kolejne przejęcia są już w trakcie.
Aby zakwalifikować wydatki na earn-out, trzeba wziąć pod uwagę ich faktyczny cel i charakter w konkretnej sytuacji. Nabyć udziały (akcje) mona bowiem również w innym celu niż osiągnięcie przychodów z zysków kapitałowych.
W ubiegłym roku transakcje M&A zyskały nowego uczestnika – fundację rodzinną. To podmiot, który coraz częściej bierze udział w procesach fuzji i przejęć. Na czym polega specyfika takich transakcji? Na co zwrócić uwagę?
Od roku możliwe jest połączenie spółek sióstr bez przyznawania udziałów (akcji) wspólnikowi spółki przejmowanej. Rozwiązanie bezemisyjne wydaje się atrakcyjne, jednak może powodować obowiązek rozpoznania przychodu przez spółkę przejmującą.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas