Odlewnia Volkswagena w Poznaniu wraz z firmą Veolia uruchamiają wspólny projekt nad odzyskiem ciepła z procesów przemysłowych na potrzeby ogrzewania miejskiego. To pierwsza taka inicjatywa w naszej części Europy.
Ciepło odzyskane z procesów przemysłowych dzięki technologii firmy Atlas Copco ma posłużyć do ogrzania ponad 30 budynków, w tym szpitala HCP. Ta innowacyjna koncepcja opiera się na prostym mechanizmie - ciepło emitowane przez sprężarki w Odlewni Volkswagena zostanie przeprowadzone poprzez węzeł cieplny Veolii bezpośrednio do miejskiego systemu ciepłowniczego. W efekcie produkcja dwutlenku węgla obniży się o 2014 ton rocznie oraz zaoszczędzone zostanie 17 milionów litrów wody (co odpowiada rocznemu zużyciu przez 80 czteroosobowych rodzin) i blisko 40 000 GJ energii.
- Otwarty dziś moduł rekuperacji ciepła jest jednym z wielu działań Volkswagen Poznań na rzecz ochrony środowiska i najbliższego sąsiedztwa naszych czterech zakładów produkcyjnych - zaznacza Jens Ocksen, prezes Zarządu Volkswagen Poznań.
Pomysł wykorzystania ciepła odpadowego z procesu produkcji sprężonego powietrza powstał w 2011 roku i od tego czasu firmy intensywnie pracowały nad realizacją projektu. Zbudowały już m.in. dwa węzły ciepłownicze oraz blisko 2 km rurociągów o objętości kilkunastu metrów sześciennych.
- Odzysk ciepła z przemysłu i skierowanie go bezpośrednio do odbiorców ciepła systemowego w mieście doskonale wpisuje się promowaną przez polski rząd i realizowaną przez Veolię koncepcję budowania gospodarki o obiegu zamkniętym – mówi Gérard Bourland, Dyrektor Generalny Grupy Veolia w Polsce.