Pierwszy w Unii projekt badawczy w zakresie obrony

Przedstawiciele 15 krajów, w tym Polski, podpisali w czwartek przed świętami w Brukseli pierwszy projekt w ramach nowego badawczego Europejskiego Funduszu Obronnego, będący kolejnym małym krokiem ku integracji europejskich sił zbrojnych i przemysłu

Publikacja: 30.03.2018 17:37

Pierwszy w Unii projekt badawczy w zakresie obrony

Foto: Bloomberg

Projekt Ocean 2020 ze skromnym unijnym grantem 35 mln euro jest najważniejszym ogólnoeuropejskim wojskowym projektem badawczym. Ma na celu rozbudowę potencjału bezzałogowych platform powietrznych, nawodnych oraz podwodnych w prowadzeniu rozpoznania i nadzoru akwenów morskich znajdujących się na wodach terytorialnych UE. Z kolei sam fundusz badawczy ma ambicję wzrostu z fazy pilotażowej do działalności o znacznie większym kilkumiliardowym budżecie od 2021 r.

- To ważna chwila: udało nam się zgromadzić 42 firm z 15 krajów członkowskich. Podpisaliśmy porozumienie o największym projekcie badawczym Unii w zakresie obrony. Ocean 2020 zapewni Europie strategiczne zdolności rozpoznania morskiego — oświadczyła komisarz ds. przemysłu Elżbieta Bieńkowska.

Pozostało 82% artykułu

Dostęp do artykułu wymaga aktywnej subskrypcji!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Biznes
Jest nowa szefowa PARP. "Agencja trafia w najlepsze ręce"
Biznes
USA chcą złagodzenia ograniczeń dotyczących marihuany
Biznes
Wielka Brytania wreszcie ma pierwszego „muzycznego miliardera"
Biznes
Lada dzień do Poczty Polskiej wpłynie wielki przelew. Uratuje molocha?
Biznes
Warto mieć zielone miasto