- Roman Abramowicz został obywatelem Portugalii na początku tego roku dzięki portugalskiemu prawu do powrotu, które pozwala potomkom Żydów sefardyjskich (imigrantom z Hiszpanii i Portugalii) i Żydom Converso (ci, którzy zostali przymusowo nawróceni na chrześcijaństwo) na uzyskanie obywatelstwa portugalskiego - dowiedziała się od przedstawiciela spółki Millhouse (zarządza aktywami Abramowicza) gazeta RBK.
Abramowicz sam miał studiować historię swojej rodziny przez wiele lat i odkryć, że część pochodziła z Portugalii, zanim została wygnana i zamieszkała w Hamburgu. „Ten związek był badany w kontekście badań rodzinnych przy pomocy rabinów i przywódców społeczności w kilku krajach” – dodał rozmówca RBK.
Zaznaczył, że Abramowicz prowadzi działalność charytatywną „szanującą dziedzictwo żydowskie w wielu krajach, w tym w Portugalii i na Litwie, gdzie również ma korzenie rodzinne”.
W 2018 roku Abramowicz otrzymał obywatelstwo izraelskie, po tym jak życie w Londynie utrudniły mu nowe przepisy brytyjskie mające zapobiegać praniu pieniędzy na terenie Wielkiej Brytanii przez zagranicznych „inwestorów” w tym rosyjskich oligarchów. Władze brytyjskie opóźniły wydanie Abramowiczowi nowej wizy. Bogacz nie obejrzał więc na żywo finału Pucharu Anglii, w którym wygrał należący do niego klub Chelsea.
Czytaj więcej
Jeden z najbardziej znanych biznesmenów Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Majid Al Futtaim, zmarł w piątek.