Polska nie tylko na Expo zacieśnia współpracę z krajami arabskimi

Polsko-Arabskie Forum Gospodarcze i Dzień Polski na Expo 2020 w Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz oficjalna wizyta prezydenta RP w Katarze to wydarzenia, od których ma zacząć się nowe otwarcie w relacjach z krajami arabskimi.

Publikacja: 07.12.2021 21:00

Polski pawilon na Expo 2020 w Dubaju z rana 7 grudnia 2021 r. Właśnie wczoraj na Wystawie Światowej

Polski pawilon na Expo 2020 w Dubaju z rana 7 grudnia 2021 r. Właśnie wczoraj na Wystawie Światowej Expo w Dubaju świętowano Narodowy Dzień Polski

Foto: Fotorzepa, Artur Osiecki A.Osi. Artur Osiecki

Prezydent RP Andrzej Duda złożył oficjalną wizytę w Katarze 5 grudnia br., a więc w przeddzień Polsko-Arabskiego Forum Gospodarczego, które odbyło się 6 grudnia w Dubaju w ramach programu gospodarczego Polski na Światowej Wystawie Expo 2020. Prezydent RP spotkał się w Dosze z Emirem Kataru Szejkiem Tamimem bin Hamadem Al Thanim. Katar jest jednym z największych producentów i największym eksporterem gazu LNG, w który inwestuje Polska. Andrzej Duda zwrócił też jednak uwagę na szanse rozwoju współpracy w innych obszarach gospodarki. – Chcę podkreślić, że Polska, jako ważny importer katarskiego gazu, ma aspiracje stać się również ważnym dostawcą dla Kataru naszych wysokiej jakości usług i produktów. Z rozmów z polskimi przedsiębiorcami wiem, że mamy dla Kataru ciekawą, unikalną ofertę technologiczną – zaznaczył Prezydent RP.

Forum w Dubaju

Zacieśnienie relacji gospodarczych Polski ze wszystkimi krajami arabskimi, choć przede wszystkim z gospodarzem Expo, czyli Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi (ZEA), ale też Egiptem i Arabią Saudyjską, przyświecało też organizatorom Polsko-Arabskiego Forum Gospodarczego. Wydarzenie to zorganizowała Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH), ale jak zapowiada Jan Sarnowski, wiceminister finansów, nasz kraj będzie chciał kontynuować tę nową platformę biznesową, organizując kolejne edycje Forum w innych krajach arabskich.

Na razie jednak, począwszy od 1 października br., kolejne polskie delegacje biznesu, władz publicznych i regionalnych przylatują do Dubaju, gdyż Zjednoczone Emiraty Arabskie to pierwszy kraj arabski, w którym odbywa się Światowa Wystawa Expo. Emiraty to jednocześnie drugi, zaraz po Arabii Saudyjskiej, partner w handlu Polski z krajami Zatoki Arabskiej (Perskiej). Według danych Głównego Urzędu Statystycznego za okres styczeń–sierpień 2021 r. w polsko-emirackich obrotach handlowych odnotowano tendencję zwyżkową. Ich wartość wyniosła 560,4 mln dol. (wzrost o 16 proc. w porównaniu z ośmioma miesiącami 2020 r.), w tym polski eksport – 430,6 mln dol. (wzrost o 8,5 proc.) i import – 129,8 mln dol. (wzrost o 49 proc.).

Polskie władze i biznes chciałyby też mocno rozwinąć współpracę z Arabią Saudyjską. To największa z gospodarek arabskich. W 2020 r. produkt krajowy brutto (PKB) Arabii Saudyjskiej wyniósł 700 119 mln dol. To więcej niż PKB naszego kraju, który w 2020 r. wyniósł 594 165 mln dol. Jak wskazują autorzy raportu Szkoły Głównej Handlowej pt. „Współpraca gospodarcza Polski z krajami arabskimi", to właśnie Arabia Saudyjska jest jedynym krajem arabskim o wyższym poziomie PKB niż Polska. Jeśli jednak porówna się PKB per capita, to już aż pięć krajów arabskich wyprzedza nasz kraj. Są to potęgi naftowe: Katar, ZEA, Kuwejt, Bahrajn i właśnie Arabia Saudyjska. Ta ostatnia to jednocześnie największy partner w handlu Polski z krajami Zatoki Arabskiej. W 2020 r. Arabia Saudyjska miała największy udział w polskim eksporcie ogółem do krajów arabskich. Było to 0,42 proc.

– Arabia Saudyjska, ale też Bahrajn i Oman to kraje, które niesamowicie otwierają się na współpracę gospodarczą. Widać to choćby po pawilonie Arabii na Expo, ale ambicje Saudyjczyków są oczywiście o wiele większe. Rijad chce być kolejną, obok Dubaju, stolicą handlu w regionie Bliskiego Wschodu – mówi Adrian Malinowski, komisarz generalny sekcji polskiej na Expo 2020 w Dubaju.

Polsce zależy też na dalszej, dobrej współpracy z Egiptem. Kraj faraonów to od dawna jeden z naszych głównych partnerów w arabskiej Afryce Północnej. Jest to jednocześnie największy z rynków arabskich. Według danych Banku Światowego w 2020 r. nad Nilem żyło 102,3 mln Egipcjan. W czerwcu br. Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna zawarła umowę ze Strefą Ekonomiczną Kanału Sueskiego. – W Kairze pokazano nam „nową" mapę Czarnego Lądu. Egipt chce być bramą do tego kontynentu dla wielu państw. Chce budować drogę lądową o długości 12 tys. km, która dotrze aż do RPA. To, że Egipcjanie zaprosili nas jako jedyny kraj z Europy do przedsięwzięcia, w ramach którego zaoferowali nam 100 ha ziemi pod inwestycje, pokazuje, że jesteśmy dla nich ważnym partnerem – przypomina Grzegorz Piechowiak, wiceminister rozwoju i technologii.

Umowy dwustronne

Podczas Polsko-Arabskiego Forum Gospodarczego zawarto trzy dwustronne porozumienia o charakterze gospodarczym. Pierwszy z nich zawarła PAIH. To porozumienie z Dubai Multi Commodities Centre (DMCC). – To największa na świecie wolna strefa ekonomiczna z ponad 19 tys. firm z wielu różnych branż i sektorów, od usług agro i finansowych, po energię, diamenty, złoto i metale szlachetne, w której działają już również polskie przedsiębiorstwa – tłumaczy Grzegorz Słomkowski, członek zarządu PAIH. Dzięki umowie polskie firmy mogą uzyskać dostęp do relacji handlowych bezpośrednio z Dubajem, całymi ZEA i kluczowymi rynkami towarowymi na świecie.

Z kolei Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) zawarła porozumienie z Etihad Credit Insurance. – Nasze porozumienie z Etihad Credit Insurance obejmie m.in. współpracę polskich i emirackich firm na rynkach trzecich, co ma szczególne znaczenie dla rozwoju naszego eksportu na rynkach afrykańskich, na których przedsiębiorcy z ZEA działają z sukcesami – podkreśla Janusz Władyczak, prezes KUKE. A warto przypomnieć, że już 23 lutego 2022 r. w ramach polskiego programu gospodarczego na Expo w Dubaju odbędzie się Polsko-Afrykańskie Forum Gospodarcze, które zostanie poświęcone zacieśnianiu więzów gospodarczych z krajami afrykańskimi.

Trzecią umowę zawarła Krajowa Izba Gospodarcza (KIG). To porozumienie z Federacją Izb Przemysłowo-Handlowych Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Odnawia ono i uszczegóławia wcześniejszą umowę z 2009 r. Strony podpisały też aneks dotyczący utworzenia Emiracko-Polskiej Rady Biznesu. Teraz rozpocznie się proces formalnego powołania struktury rady biznesu i jej członków z obydwu stron. KIG i Federacja upatrują w utworzeniu rady ważnego instrumentu na rzecz aktywizacji dwustronnych kontaktów gospodarczych.

Po Polsko-Arabskim Forum Gospodarczym, w którym m.in. wziął udział Thani bin Ahmed Al Zeyoudi, minister stanu ds. handlu zagranicznego ZEA, 7 grudnia na Expo celebrowany był Dzień Polski, podczas którego odbył się m.in. koncert polskiej muzyki w Dubai Millennium Amphitheatre.

„Rzeczpospolita" jest patronem medialnym uczestnictwa Polski w światowej wystawie Expo 2020 Dubai

Grzegorz Piechowiak, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii

Polsko-Arabskie Forum Gospodarcze przyczyniło się do wzmocnienia relacji polsko-arabskich. Stanowiło też znakomitą okazję do zaprezentowania osiągnięć polskich firm, know-how i technologii, a także do podjęcia rozmów na tematy istotne dla dalszego rozwoju Polski oraz krajów z regionu Zatoki Perskiej. Tematyka forum koncentrowała się na dwóch zasadniczych obszarach – na prezentacji oferty eksportowej i inwestycyjnej Polski oraz krajów arabskich. Rozmawialiśmy też o zielonej energii, gospodarce cyfrowej czy bezpieczeństwie żywnościowym oraz zaletach inwestowania na terenie Polskiej Strefy Inwestycji. Forum było też doskonałym miejscem i momentem na podpisanie ważnych umów i porozumień dwustronnych. Państwa z regionu Zatoki Perskiej to dla nas niezwykle atrakcyjny i perspektywiczny – liczący ponad 400 mln mieszkańców – rynek. Cieszę się ze wzrastającej stopniowo wymiany handlowej między Polską a państwami arabskimi. Od 2016 roku wartość naszych obrotów handlowych wzrosła o prawie 35 proc. i już przekroczyła 7 mld dol. Liczę na to, że w kolejnych latach ten trend zostanie podtrzymany. Natomiast podczas wydarzeń, które w ramach Dnia Polski zorganizowaliśmy na Expo w Dubaju, chcieliśmy przede wszystkim zaprezentować bogactwo i różnorodność polskiej kultury, a także osiągnięcia i kreatywność naszych przedsiębiorców.

Krzysztof Drynda, prezes zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu

Polsko-Arabskie Forum Gospodarcze to część kompleksowego programu gospodarczego, który przygotowaliśmy na Expo 2020 Dubai w porozumieniu z partnerami i instytucjami. Naszym celem jest wypromowanie rodzimych produktów i usług na nowych rynkach Bliskiego Wschodu. Jesteśmy przekonani o tym, że współpraca z potencjalnymi inwestorami z krajów Zatoki Perskiej jest nie tyle możliwa, co konieczna w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości. W osiągnięciu sukcesów pomogą prezentacje ofert eksportowych z zakresu gospodarki cyfrowej, polskiego designu i bezpieczeństwa żywnościowego oraz ofert przedstawiających nasz kraj jako atrakcyjne miejsce do inwestowania. Forum jest kulminacyjnym punktem programu gospodarczego Polski na Expo 2020 Dubai i cieszymy się, że oprócz udziału w licznych wydarzeniach biznesowych w Dubaju, mogliśmy stworzyć nową, ważną platformę do współpracy pomiędzy polskimi i zagranicznymi przedsiębiorcami i instytucjami. Tak duże zainteresowanie Forum – do udziału zarejestrowało się ponad 800 osób, pokazuje, że polscy przedsiębiorcy poszukują nowych kierunków ekspansji, a zagraniczni partnerzy z zainteresowaniem spoglądają na prężnie rozwijające się polskie branże i technologie, które powstają w Polsce. Dubaj oraz ZEA postrzegamy jako swojego rodzaju bramę do bliskowschodnich i afrykańskich rynków, a działania nad umocnieniem pozycji polskiego biznesu będą kontynowanie również po zakończeniu Expo 2020 Dubai. Kontynuowana będzie też działalność Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Dubaju.

Janusz Władyczak, prezes zarządu Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych

Kraje Zatoki Perskiej i szerzej Bliskiego Wschodu niosą ogromny potencjał jako chłonny rynek zbytu dla eksportu przede wszystkim dóbr inwestycyjnych, ale też towarów szybkozbywalnych, choć z opinii naszych klientów wynika, że w tym segmencie odnaleźć się na nim jest coraz trudniej. Państwa, które przez lata żyły z ropy i gazu, wprowadzają ambitne plany modernizacji gospodarek z perspektywą lat 2030–2040, gdy gros dochodu narodowego ma pochodzić z sektora usług uzupełnianego przez sektory przemysłu inne niż naftowy. Inwestują w infrastrukturę transportową i budowę nowoczesnych miast. Koszt smart city Neom, które powstaje w Arabii Saudyjskiej, szacuje się na 500 mld dolarów. Region staje się ogromnym placem budowy, który potrzebuje technologii i wykonawców, co otwiera szerokie pole dla polskich firm. Jak się tu odnaleźć? Udział w Expo to zaledwie pierwszy krok. Dla przedstawienia ciekawej oferty i zdobycia kontraktów niezbędne jest współdziałanie krajowych firm w konsorcjach i korzystanie z rozwiązań, które tworzą polskie instytucje rozwoju i wsparcia. W KUKE w kończącym się właśnie jubileuszowym 30. roku działania, zaproponowaliśmy system wsparcia eksportu, który nie tylko zapewnia bezpieczny handel, ale też finansowanie rozwoju eksporterów, umożliwiając im inwestycje krajowe i zagraniczne akwizycje. Podczas Expo podpisaliśmy porozumienie z naszym odpowiednikiem ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, by wspólnie wspierać firmy z obu krajów, także na rynkach trzecich. Podobne umowy mamy z agencjami kredytów eksportowych z innych państw regionu.

Prezydent RP Andrzej Duda złożył oficjalną wizytę w Katarze 5 grudnia br., a więc w przeddzień Polsko-Arabskiego Forum Gospodarczego, które odbyło się 6 grudnia w Dubaju w ramach programu gospodarczego Polski na Światowej Wystawie Expo 2020. Prezydent RP spotkał się w Dosze z Emirem Kataru Szejkiem Tamimem bin Hamadem Al Thanim. Katar jest jednym z największych producentów i największym eksporterem gazu LNG, w który inwestuje Polska. Andrzej Duda zwrócił też jednak uwagę na szanse rozwoju współpracy w innych obszarach gospodarki. – Chcę podkreślić, że Polska, jako ważny importer katarskiego gazu, ma aspiracje stać się również ważnym dostawcą dla Kataru naszych wysokiej jakości usług i produktów. Z rozmów z polskimi przedsiębiorcami wiem, że mamy dla Kataru ciekawą, unikalną ofertę technologiczną – zaznaczył Prezydent RP.

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Biznes
Aktywa oligarchów trafią do firm i osób w Unii poszkodowanych przez rosyjski reżim
Biznes
Rekordowe wydatki Kremla na propagandę za granicą. Czy Polska jest od niej wolna?
Biznes
Polskie firmy nadrabiają dystans w cyfryzacji
Biznes
Rafako i Huta Częstochowa. Będą razem produkować dla wojska?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Materiał Promocyjny
Dlaczego Polacy boją się założenia firmy?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne