Polska nie tylko na Expo zacieśnia współpracę z krajami arabskimi

Polsko-Arabskie Forum Gospodarcze i Dzień Polski na Expo 2020 w Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz oficjalna wizyta prezydenta RP w Katarze to wydarzenia, od których ma zacząć się nowe otwarcie w relacjach z krajami arabskimi.

Publikacja: 07.12.2021 21:00

Polski pawilon na Expo 2020 w Dubaju z rana 7 grudnia 2021 r. Właśnie wczoraj na Wystawie Światowej

Polski pawilon na Expo 2020 w Dubaju z rana 7 grudnia 2021 r. Właśnie wczoraj na Wystawie Światowej Expo w Dubaju świętowano Narodowy Dzień Polski

Foto: Fotorzepa, Artur Osiecki A.Osi. Artur Osiecki

Prezydent RP Andrzej Duda złożył oficjalną wizytę w Katarze 5 grudnia br., a więc w przeddzień Polsko-Arabskiego Forum Gospodarczego, które odbyło się 6 grudnia w Dubaju w ramach programu gospodarczego Polski na Światowej Wystawie Expo 2020. Prezydent RP spotkał się w Dosze z Emirem Kataru Szejkiem Tamimem bin Hamadem Al Thanim. Katar jest jednym z największych producentów i największym eksporterem gazu LNG, w który inwestuje Polska. Andrzej Duda zwrócił też jednak uwagę na szanse rozwoju współpracy w innych obszarach gospodarki. – Chcę podkreślić, że Polska, jako ważny importer katarskiego gazu, ma aspiracje stać się również ważnym dostawcą dla Kataru naszych wysokiej jakości usług i produktów. Z rozmów z polskimi przedsiębiorcami wiem, że mamy dla Kataru ciekawą, unikalną ofertę technologiczną – zaznaczył Prezydent RP.

Forum w Dubaju

Zacieśnienie relacji gospodarczych Polski ze wszystkimi krajami arabskimi, choć przede wszystkim z gospodarzem Expo, czyli Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi (ZEA), ale też Egiptem i Arabią Saudyjską, przyświecało też organizatorom Polsko-Arabskiego Forum Gospodarczego. Wydarzenie to zorganizowała Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH), ale jak zapowiada Jan Sarnowski, wiceminister finansów, nasz kraj będzie chciał kontynuować tę nową platformę biznesową, organizując kolejne edycje Forum w innych krajach arabskich.

Na razie jednak, począwszy od 1 października br., kolejne polskie delegacje biznesu, władz publicznych i regionalnych przylatują do Dubaju, gdyż Zjednoczone Emiraty Arabskie to pierwszy kraj arabski, w którym odbywa się Światowa Wystawa Expo. Emiraty to jednocześnie drugi, zaraz po Arabii Saudyjskiej, partner w handlu Polski z krajami Zatoki Arabskiej (Perskiej). Według danych Głównego Urzędu Statystycznego za okres styczeń–sierpień 2021 r. w polsko-emirackich obrotach handlowych odnotowano tendencję zwyżkową. Ich wartość wyniosła 560,4 mln dol. (wzrost o 16 proc. w porównaniu z ośmioma miesiącami 2020 r.), w tym polski eksport – 430,6 mln dol. (wzrost o 8,5 proc.) i import – 129,8 mln dol. (wzrost o 49 proc.).

Polskie władze i biznes chciałyby też mocno rozwinąć współpracę z Arabią Saudyjską. To największa z gospodarek arabskich. W 2020 r. produkt krajowy brutto (PKB) Arabii Saudyjskiej wyniósł 700 119 mln dol. To więcej niż PKB naszego kraju, który w 2020 r. wyniósł 594 165 mln dol. Jak wskazują autorzy raportu Szkoły Głównej Handlowej pt. „Współpraca gospodarcza Polski z krajami arabskimi", to właśnie Arabia Saudyjska jest jedynym krajem arabskim o wyższym poziomie PKB niż Polska. Jeśli jednak porówna się PKB per capita, to już aż pięć krajów arabskich wyprzedza nasz kraj. Są to potęgi naftowe: Katar, ZEA, Kuwejt, Bahrajn i właśnie Arabia Saudyjska. Ta ostatnia to jednocześnie największy partner w handlu Polski z krajami Zatoki Arabskiej. W 2020 r. Arabia Saudyjska miała największy udział w polskim eksporcie ogółem do krajów arabskich. Było to 0,42 proc.

– Arabia Saudyjska, ale też Bahrajn i Oman to kraje, które niesamowicie otwierają się na współpracę gospodarczą. Widać to choćby po pawilonie Arabii na Expo, ale ambicje Saudyjczyków są oczywiście o wiele większe. Rijad chce być kolejną, obok Dubaju, stolicą handlu w regionie Bliskiego Wschodu – mówi Adrian Malinowski, komisarz generalny sekcji polskiej na Expo 2020 w Dubaju.

Polsce zależy też na dalszej, dobrej współpracy z Egiptem. Kraj faraonów to od dawna jeden z naszych głównych partnerów w arabskiej Afryce Północnej. Jest to jednocześnie największy z rynków arabskich. Według danych Banku Światowego w 2020 r. nad Nilem żyło 102,3 mln Egipcjan. W czerwcu br. Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna zawarła umowę ze Strefą Ekonomiczną Kanału Sueskiego. – W Kairze pokazano nam „nową" mapę Czarnego Lądu. Egipt chce być bramą do tego kontynentu dla wielu państw. Chce budować drogę lądową o długości 12 tys. km, która dotrze aż do RPA. To, że Egipcjanie zaprosili nas jako jedyny kraj z Europy do przedsięwzięcia, w ramach którego zaoferowali nam 100 ha ziemi pod inwestycje, pokazuje, że jesteśmy dla nich ważnym partnerem – przypomina Grzegorz Piechowiak, wiceminister rozwoju i technologii.

Umowy dwustronne

Podczas Polsko-Arabskiego Forum Gospodarczego zawarto trzy dwustronne porozumienia o charakterze gospodarczym. Pierwszy z nich zawarła PAIH. To porozumienie z Dubai Multi Commodities Centre (DMCC). – To największa na świecie wolna strefa ekonomiczna z ponad 19 tys. firm z wielu różnych branż i sektorów, od usług agro i finansowych, po energię, diamenty, złoto i metale szlachetne, w której działają już również polskie przedsiębiorstwa – tłumaczy Grzegorz Słomkowski, członek zarządu PAIH. Dzięki umowie polskie firmy mogą uzyskać dostęp do relacji handlowych bezpośrednio z Dubajem, całymi ZEA i kluczowymi rynkami towarowymi na świecie.

Z kolei Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) zawarła porozumienie z Etihad Credit Insurance. – Nasze porozumienie z Etihad Credit Insurance obejmie m.in. współpracę polskich i emirackich firm na rynkach trzecich, co ma szczególne znaczenie dla rozwoju naszego eksportu na rynkach afrykańskich, na których przedsiębiorcy z ZEA działają z sukcesami – podkreśla Janusz Władyczak, prezes KUKE. A warto przypomnieć, że już 23 lutego 2022 r. w ramach polskiego programu gospodarczego na Expo w Dubaju odbędzie się Polsko-Afrykańskie Forum Gospodarcze, które zostanie poświęcone zacieśnianiu więzów gospodarczych z krajami afrykańskimi.

Trzecią umowę zawarła Krajowa Izba Gospodarcza (KIG). To porozumienie z Federacją Izb Przemysłowo-Handlowych Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Odnawia ono i uszczegóławia wcześniejszą umowę z 2009 r. Strony podpisały też aneks dotyczący utworzenia Emiracko-Polskiej Rady Biznesu. Teraz rozpocznie się proces formalnego powołania struktury rady biznesu i jej członków z obydwu stron. KIG i Federacja upatrują w utworzeniu rady ważnego instrumentu na rzecz aktywizacji dwustronnych kontaktów gospodarczych.

Po Polsko-Arabskim Forum Gospodarczym, w którym m.in. wziął udział Thani bin Ahmed Al Zeyoudi, minister stanu ds. handlu zagranicznego ZEA, 7 grudnia na Expo celebrowany był Dzień Polski, podczas którego odbył się m.in. koncert polskiej muzyki w Dubai Millennium Amphitheatre.

„Rzeczpospolita" jest patronem medialnym uczestnictwa Polski w światowej wystawie Expo 2020 Dubai

Grzegorz Piechowiak, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii

Polsko-Arabskie Forum Gospodarcze przyczyniło się do wzmocnienia relacji polsko-arabskich. Stanowiło też znakomitą okazję do zaprezentowania osiągnięć polskich firm, know-how i technologii, a także do podjęcia rozmów na tematy istotne dla dalszego rozwoju Polski oraz krajów z regionu Zatoki Perskiej. Tematyka forum koncentrowała się na dwóch zasadniczych obszarach – na prezentacji oferty eksportowej i inwestycyjnej Polski oraz krajów arabskich. Rozmawialiśmy też o zielonej energii, gospodarce cyfrowej czy bezpieczeństwie żywnościowym oraz zaletach inwestowania na terenie Polskiej Strefy Inwestycji. Forum było też doskonałym miejscem i momentem na podpisanie ważnych umów i porozumień dwustronnych. Państwa z regionu Zatoki Perskiej to dla nas niezwykle atrakcyjny i perspektywiczny – liczący ponad 400 mln mieszkańców – rynek. Cieszę się ze wzrastającej stopniowo wymiany handlowej między Polską a państwami arabskimi. Od 2016 roku wartość naszych obrotów handlowych wzrosła o prawie 35 proc. i już przekroczyła 7 mld dol. Liczę na to, że w kolejnych latach ten trend zostanie podtrzymany. Natomiast podczas wydarzeń, które w ramach Dnia Polski zorganizowaliśmy na Expo w Dubaju, chcieliśmy przede wszystkim zaprezentować bogactwo i różnorodność polskiej kultury, a także osiągnięcia i kreatywność naszych przedsiębiorców.

Krzysztof Drynda, prezes zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu

Polsko-Arabskie Forum Gospodarcze to część kompleksowego programu gospodarczego, który przygotowaliśmy na Expo 2020 Dubai w porozumieniu z partnerami i instytucjami. Naszym celem jest wypromowanie rodzimych produktów i usług na nowych rynkach Bliskiego Wschodu. Jesteśmy przekonani o tym, że współpraca z potencjalnymi inwestorami z krajów Zatoki Perskiej jest nie tyle możliwa, co konieczna w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości. W osiągnięciu sukcesów pomogą prezentacje ofert eksportowych z zakresu gospodarki cyfrowej, polskiego designu i bezpieczeństwa żywnościowego oraz ofert przedstawiających nasz kraj jako atrakcyjne miejsce do inwestowania. Forum jest kulminacyjnym punktem programu gospodarczego Polski na Expo 2020 Dubai i cieszymy się, że oprócz udziału w licznych wydarzeniach biznesowych w Dubaju, mogliśmy stworzyć nową, ważną platformę do współpracy pomiędzy polskimi i zagranicznymi przedsiębiorcami i instytucjami. Tak duże zainteresowanie Forum – do udziału zarejestrowało się ponad 800 osób, pokazuje, że polscy przedsiębiorcy poszukują nowych kierunków ekspansji, a zagraniczni partnerzy z zainteresowaniem spoglądają na prężnie rozwijające się polskie branże i technologie, które powstają w Polsce. Dubaj oraz ZEA postrzegamy jako swojego rodzaju bramę do bliskowschodnich i afrykańskich rynków, a działania nad umocnieniem pozycji polskiego biznesu będą kontynowanie również po zakończeniu Expo 2020 Dubai. Kontynuowana będzie też działalność Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Dubaju.

Janusz Władyczak, prezes zarządu Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych

Kraje Zatoki Perskiej i szerzej Bliskiego Wschodu niosą ogromny potencjał jako chłonny rynek zbytu dla eksportu przede wszystkim dóbr inwestycyjnych, ale też towarów szybkozbywalnych, choć z opinii naszych klientów wynika, że w tym segmencie odnaleźć się na nim jest coraz trudniej. Państwa, które przez lata żyły z ropy i gazu, wprowadzają ambitne plany modernizacji gospodarek z perspektywą lat 2030–2040, gdy gros dochodu narodowego ma pochodzić z sektora usług uzupełnianego przez sektory przemysłu inne niż naftowy. Inwestują w infrastrukturę transportową i budowę nowoczesnych miast. Koszt smart city Neom, które powstaje w Arabii Saudyjskiej, szacuje się na 500 mld dolarów. Region staje się ogromnym placem budowy, który potrzebuje technologii i wykonawców, co otwiera szerokie pole dla polskich firm. Jak się tu odnaleźć? Udział w Expo to zaledwie pierwszy krok. Dla przedstawienia ciekawej oferty i zdobycia kontraktów niezbędne jest współdziałanie krajowych firm w konsorcjach i korzystanie z rozwiązań, które tworzą polskie instytucje rozwoju i wsparcia. W KUKE w kończącym się właśnie jubileuszowym 30. roku działania, zaproponowaliśmy system wsparcia eksportu, który nie tylko zapewnia bezpieczny handel, ale też finansowanie rozwoju eksporterów, umożliwiając im inwestycje krajowe i zagraniczne akwizycje. Podczas Expo podpisaliśmy porozumienie z naszym odpowiednikiem ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, by wspólnie wspierać firmy z obu krajów, także na rynkach trzecich. Podobne umowy mamy z agencjami kredytów eksportowych z innych państw regionu.

Prezydent RP Andrzej Duda złożył oficjalną wizytę w Katarze 5 grudnia br., a więc w przeddzień Polsko-Arabskiego Forum Gospodarczego, które odbyło się 6 grudnia w Dubaju w ramach programu gospodarczego Polski na Światowej Wystawie Expo 2020. Prezydent RP spotkał się w Dosze z Emirem Kataru Szejkiem Tamimem bin Hamadem Al Thanim. Katar jest jednym z największych producentów i największym eksporterem gazu LNG, w który inwestuje Polska. Andrzej Duda zwrócił też jednak uwagę na szanse rozwoju współpracy w innych obszarach gospodarki. – Chcę podkreślić, że Polska, jako ważny importer katarskiego gazu, ma aspiracje stać się również ważnym dostawcą dla Kataru naszych wysokiej jakości usług i produktów. Z rozmów z polskimi przedsiębiorcami wiem, że mamy dla Kataru ciekawą, unikalną ofertę technologiczną – zaznaczył Prezydent RP.

Pozostało 92% artykułu
Biznes
Stare telefony działają cuda! Dołącz do akcji T-Mobile i Szlachetnej Paczki
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Biznes
Podcast „Twój Biznes”: Polski rynek akcji – optymistyczne prognozy na 2025 rok
Biznes
Eksport polskiego uzbrojenia ma być prostszy
Biznes
Jak skutecznie chronić rynek Unii Europejskiej
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Biznes
„Rzeczpospolita” o perspektywach dla Polski i świata w 2025 roku