Prace nad projektem powołania Funduszu Transformacji Energetycznej, którego autorem jest resort klimatu i środowiska, posuwają się powoli. Resort ten chciał ograniczyć możliwości wspierania z tego instrumentu instalacji związanych z paliwami kopalnymi.

Czytaj więcej

Decyzje COP 26 dadzą zarobić. Gdzie inwestować?

MAP chce jednak rozszerzyć to wsparcie na tzw. czyste technologie węglowe. Są to technologie, które pozwalają na dalsze użycie węgla w przemyśle, ale przy mniejszej emisji.

– Środków FTE nie przeznacza się na dofinansowanie przedsięwzięć związanych z wykorzystaniem stałych paliw kopalnych, z wyjątkiem przedsięwzięć w czyste technologie węglowe – taki zapis proponują urzędnicy resortu aktywów państwowych.

Ich zdaniem tak brzmiący zapis zwiększy poziom bezpieczeństwa energetycznego kraju. Chodzi m.in. o budowę instalacji do zgazowania węgla w technologii IGCC z członem do wychwytu dwutlenku węgla, budowę instalacji do produkcji „niskoemisyjnego" paliwa węglowego, którego wykorzystanie będzie dozwolone w gospodarstwach domowych do 2045 r., czy budowę instalacji do zgazowania węgla do metanolu. Projekty zgazowania węgla na potrzeby sektora chemicznego istnieją w Azji, głównie Japonii.