W 2020 r. eksport papierosów z Polski wzrósł o ponad 14 proc. w skali rocznej, przekraczając 4,2 mld euro – wynika z danych Eurostatu opracowanych przez Bank BNP Paribas. Jeśli chodzi o czołowych odbiorców wyrobów tytoniowych, to zdecydowanie przodują państwa unijne – wśród największych odbiorców wyrobów z polskich zakładów jedynym rynkiem spoza UE jest Arabia Saudyjska.
Według raportu firmy analitycznej Indexbox z 2021 r. Polska stała się największym eksporterem wyrobów tytoniowych na świecie. Z kolei według raportu Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych z sektorem tytoniowym w Polsce związanych jest ponad 600 tys. miejsc pracy, przy uprawie tytoniu, produkcji oraz dystrybucji wyrobów tytoniowych.
Zagranica priorytetem
– Z naszych fabryk w Starym Gostkowie pod Łodzią ok. 80 proc. produkcji trafia do blisko 70 krajów – polskie zakłady to obecnie największe centrum produkcyjne JTI na świecie – mówi Adrian Jabłoński, dyrektor ds. korporacyjnych i komunikacji JTI Polska. – Nasze najważniejsze zagraniczne rynki zbytu to Wielka Brytania, Hiszpania, Włochy, Francja i Niemcy – dodaje.
– W przypadku naszej krakowskiej fabryki Philip Morris na eksport trafia około 80 proc. produkowanych w niej wyrobów, a około 20 proc. dystrybuowanych jest na rynku polskim – mówi Adam Suchenek, rzecznik Philip Morris Polska. – Głównym importerem są Niemcy: trafia tu około 23 proc. produkcji papierosów. Do Arabii Saudyjskiej trafia ok. 14 proc., zaś trzecie miejsce zajmuje Francja, z ok. 7 proc. – szacuje.