Karne stawki 25 proc. (stal) i 15 proc. (aluminium) wprowadził Donald Trump powołując się na bezpieczeństwo narodowe USA, a choć doszło do zmiany prezydenta, nadal obowiązują. Dombrovskis odpowiedzialny za handel w Unii powiedział podczas pobytu w Stanach, że obie strony prowadzą intensywne rozmowy, on sam ma rozmawiać o tym z wysokimi przedstawicielami władz w Waszyngtonie. — Tak więc sądzę, że możemy być ostrożnymi optymistami co do możliwości rozwiązania tego sporu i znalezienia rozwiązania, zamiast kontynuować konfrontacyjne podejście z czasów Trumpa — powiedział słuchaczom Uniwersytetu Johna Hopkinsa w Waszyngtonie.

Poruszył także kwestię zreformowania WTO, którą „musimy zreformować, a nie zniszczyć”. Traktowanie tej organizacji z „łagodnym pobłażaniem” oznaczałoby utratę jednego z najważniejszych narzędzi w rozwijaniu otwartego i uczciwego handlu. To wybór między porządkiem a prawem dżungli — stwierdził.

Obecna administracja kontynuuje politykę ekipy Donalda Trumpa blokując nominacje członków organu rozjemczego WTO, co oznacza, że ta organizacja nie może skutecznie rozwiązywać sporów handlowych na świecie — pisze Reuter.

Według Dombrovskisa, Unia i Stany kierują się tą samą troską, by WTO funkcjonowała i rozwiązywała kwestię nieuczciwych praktyk, w rodzaju masowanych subwencji dla firm przemysłowych, wymuszania transferów technologii, dotacji i dużego angażowania się państw w gospodarkę. WTO w obecnej postaci nie może rozwiązywać tych wyzwań, proces reform powinien zacząć się na sesji ministrów handlu 30 listopada - 3 grudnia — powiedział komisarz.