Reklama
Rozwiń

Wydatki na zdrowie trzeba traktować jako inwestycję

W ramach ogólnopolskiej debaty „Wspólnie dla zdrowia" podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy zastanawialiśmy się, jak najracjonalniej wydatkować wzrastające nakłady na opiekę zdrowotną.

Publikacja: 06.09.2018 21:00

Wydatki na zdrowie trzeba traktować jako inwestycję

Foto: materiały prasowe

W obszarze refundacji leków warto – jak sugerował premier Mateusz Morawiecki – robić to tak, aby działało to prorozwojowo. Podczas wybierania dostawców leków należy premiować tych, którzy mają w Polsce swoje centra badawcze i produkują leki. Wtedy, kupując lek, kupuje się jednocześnie rozwój gospodarczy. I nie chodzi tu o finansowanie komercyjnych badań klinicznych koniecznych dla firm do wprowadzenia na rynek swoich leków, które są tak drogie, że często polskiego płatnika nie stać na ich refundację. Trzeba też pamiętać, że w badaniach takich część pacjentów nie otrzymuje testowanego leku, tylko dostępną terapię lub placebo i ani lekarz, ani pacjent testujący lek nie wie, co dostaje. Nie kwestionując wartości badań klinicznych, trudno porównywać ich wkład w polską gospodarkę z nakładami inwestycyjnymi w Polsce. Wybudowanie nowoczesnej fabryki, zatrudnienie fachowców, prowadzenie prac badawczo-rozwojowych na terenie kraju wpływa na rozwój i innowacyjność. Natomiast szansą na transfer know-how jest powołanie – zapowiedzianej przez ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego – Agencji Badań Medycznych.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Biznes
Spotify zirytował turecki rząd. Playlisty obrażają żonę Erdogana
Biznes
Napięcia UE–Chiny. Rozmowa Trumpa i Zełenskiego i szczyt BRICS w Rio
Biznes
Rosyjski bogacz traci majątek. Sfinansuje wojnę Putina
Biznes
Niemiecki biznes boi się poboru. A co w Polsce?
Biznes
Ustawa Trumpa, obawy firm transportowych, biznes przeciw unijnym regulacjom AI