Do obecnych udziałowców Barrick będzie należeć około 66,6 proc. połączonej firmy. Akcjonariusze Randgold będą zaś posiadać około 33,4 proc. udziałów. Połączony podmiot będzie miał rynkową wartość ponad 18 mld dolarów.
Zarządy Barrick i Randgold uważają, że dzięki połączeniu powstanie wiodącą w sektorze wydobycia złota firma o największej koncentracji aktywów żółtego kruszcu w branży – podały spółki w poniedziałkowym komunikacie.
John Thornton, obecny szef Barrick, będzie pełnił rolę szefa rady nadzorczej w połączonej firmie, a Mark Bristow, obecny szef Randgold, będzie jej prezesem.
Według portalu mining.com, w 2017 r. Barrick wydobył największą ilość złota spośród wszystkich firm na świecie – 5,32 mln uncji. Fuzja pozwoli spółce pozostać na pozycji lidera i zwiększy jej przewagę nad najbliższym konkurentem, jakim jest Newmont – z produkcją na poziomie 5,27 mln uncji. Nowa firma będzie w posiadaniu połowy najbardziej wydajnych kopalni złota na świecie.
Fuzja odbywa się w trudnym okresie dla producentów złota, którego notowania spadły od początku roku o prawie 8 proc., a w sierpniu znalazły się poniżej 1,2 tys. dolarów za uncję po raz pierwszy od stycznia 2017 r.