Aktualizacja: 07.11.2018 11:02 Publikacja: 06.11.2018 20:00
Gospodarka | UE chce obowiązkowego recyklingu 90 proc. butelek plastikowych już w 2025 r. Oznaczałoby to konieczność wprowadzenia systemu kaucji. Pomysł popierają producenci opakowań. Anna Słojewska ?z Brukseli?Tomasz Furman
Foto: AdobeStock
Negocjacje w tej sprawie trwają w Brukseli i powinny się skończyć w tym roku. Za kaucjami jest większość państw UE, ale Polska się sprzeciwia. Nasi eksperci argumentują, że nie wykazano związku między systemem kaucyjnym a poziomem zbieralności butelek plastikowych oraz że w Polsce byłoby to zbyt drogie, co miał wykazać raport Deloitte z marca tego roku. Ekolodzy podważają oba te argumenty.
– Każdy, kto mówi, że system kaucji na butelki plastikowe nie podnosi poziomu recyklingu, jest albo złym specjalistą, albo kłamie – mówi Piotr Barczak, ekspert Europejskiego Biura Ochrony Środowiska. W Niemczech system kaucyjny funkcjonuje od 2003 roku i poziom recyklingu wynosi 99 proc. W Wielkiej Brytanii kaucji nie ma i wskaźnik recyklingu butelek plastikowych to tylko 43 proc. Ale i tam rząd wprowadził w tym roku obowiązek dla wszystkich rodzajów opakowań napojów: plastiku, szkła i puszek.
W fabryce kabli Plati w Kwidzynie rozpoczęły się grupowe zwolnienia spowodowane przeniesieniem działalności firmy za granicę. Bez pracy zostały już 124 osoby, a niebawem dołączyć ma do nich kolejne 60 pracowników. Firma nie wypłaciła im odpraw za skrócony okres wypowiedzenia.
Trwająca prawie 9 lat restrukturyzacja światłowodowej firmy należącej dekadę temu do grupy biznesmena skazanego w aferze podsłuchowej idzie ku końcowi. ARP chce przejąć Hawe Telekom za długi. Nowe propozycje dla pozostałych wierzycieli poparł zarządca.
Rada Nadzorcza Totalizatora Sportowego powołała w piątek Beatę Stelmach na nową prezeskę spółki. Poprzedni prezes stracił stanowisko w październiku zeszłego roku.
Trzeci w Europie producent mebli biurowych, wywodzący się z Krosna Nowy Styl, szuka potencjalnych celów do przejęcia. Po Niemczech, Francji i Szwajcarii, teraz może przyjść czas na Skandynawię.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Jest piątek, 16 stycznia – na codzienny podcast „Rzeczpospolitej” o gospodarce „Twój Biznes” zaprasza Bartłomiej Kawałek. Dziś porozmawiamy o bezprecedensowym wzroście wydatków na zbrojenia w Europie, dynamicznym rozwoju rynku gastronomicznego, rekordowych wynagrodzeniach zarządów spółek giełdowych oraz pogłębiających się problemach demograficznych w Japonii.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
W ubiegłym roku w grupie kapitałowej zaszły ogromne zmiany. Kolejne lata mają być okresem równie dynamicznego rozwoju. Zarząd stawia zarówno na dotychczasowe biznesy jak i nowe.
Czy portale społecznościowe poddają nas nieustającemu eksperymentowi psychologicznemu? W jaki sposób wpływają na ludzką naturę? Czy możemy się przed tym jakoś bronić? O tym dyskutują Hubert Salik i Michał Płociński w podcaście „Posłuchaj, Plus Minus”.
"VETO albo ŚMIERĆ! Bronimy polskiej suwerenności!" - pisał już 20 lipca na swoim profilu na Facebooku wiceminister aktywów państwowych, polityk Solidarnej Polski, Janusz Kowalski. W kolejnych tygodniach i miesiącach politycy tego ugrupowania wielokrotnie wzywali do skorzystania z prawa weta na forum UE w akcie sprzeciwu wobec rozporządzenia wiążącego wypłatę środków unijnych z kryterium praworządności.
Już dwanaście krajów wycofuje z rynku trefne polskie mięso. W poniedziałek do Polski przylatują inspektorzy Komisji Europejskiej.
Porozumienie o brexicie przewiduje okres przejściowy do końca 2020 roku. Ale to nie powinno uśpić polskich firm.
Ludmiła Kozłowska dostała czasowe schronienie w Brukseli. Będzie próbowała zatrzymać się tu na dłużej.
Polska zdołała przekonać Europę, że Trójmorze nie jest amerykańską inicjatywą wymierzoną w jedność Unii.
Warszawa testuje unijną jedność w obronie Irlandii. Może dostać rykoszetem.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas