- Przy obecnych limitach emisyjnych nie mamy już praktycznie możliwości rozwijania produkcji. Dlatego musimy myśleć, jak zredukować wytwarzanie szkodliwych substancji. Stąd też wziął się pomysł na produkcję biomasy – w tym procesie nie są emitowane do atmosfery gazy cieplarniane, na które trzeba mieć uprawnienia – wyjaśnia Lech Schimmelpfennig, członek zarządu ZAP.
W ramach pomysłu ekoklastra w Puławach ma powstać kompleks biotechnologiczny, w którym będą produkowane wyroby na bazie surowców odnawialnych, np. polimery biodegradowalne, biożywice i biorozpuszczalniki.
W sumie spółka ma w planach realizację ok. 7 – 8 projektów w ramach ekoklastra. Część z nich chce zrobić samodzielnie, część przy współpracy z innymi firmami.
Poszukiwanie partnerów ma ułatwić włączenie części Puławskiego Parku Przemysłowego (PPP) – ok. 99 ha – do specjalnej strefy ekonomicznej. Wczoraj spółka zorganizowała Forum Inwestycyjne, na które przybyli przedstawiciele ponad 30 firm, m.in. Kronospanu, Toyoty, Air Liquide, GE Energy, Bogdanki i PKP Cargo.
Wśród rozważanych projektów, które mogłyby być zlokalizowane w strefie, jest też kompleks produkcji tworzyw sztucznych, a także instalacja zgazowania węgla, która ma być uruchomiona przy współpracy z kopalnią Bogdanka.