Łącznie dilerzy znaleźli klientów na niecałe 657 tys. pojazdów - wyliczył Automotive News. To najgorszy miesięczny wynik od 27 lat.
Jeśli dane z Chin potwierdzą się, będzie to pierwszy przypadek w historii, kiedy sprzedaż aut w tym kraju jest większa niż w Stanach Zjednoczonych. Niewykluczone, że do takiej sytuacji trzeba się będzie przyzwyczaić. Analitycy prognozują bowiem, że w całym 2009 roku sprzedaż samochodów w USA spadnie poniżej 10 mln sztuk. Tymczasem w Chinach może być ponad 10,7 mln.
W styczniu w USA w najtrudniejszej sytuacji była tzw. Wielka trójka z Detroit. Sprzedaż Chryslera spadła o prawie 55 proc., General Motors o niemal 49 proc, a Forda o 41,6 proc. Ale i japońscy konkurenci rodzimych producentów odczuwają załamanie sprzedaży. W przypadku Toyoty o 31,7 proc., Hondy - prawie 28 proc., a Nissana - o niemal 30 proc.
Na plusie w Stanach w styczniu były zaledwie dwa koncerny: Hyundai i Subaru. Sprzedaż w grupie Hyundai (marki Hyundai i KIA) urosła, licząc rok do roku, o 8,9 proc. Analitycy tłumaczą to wprowadzeniem 2 stycznia Hyundai Assurance. W ramach tego programu klient, który w ciągu roku od zakupu auta straci pracę, może zwrócić pojazd nie ponosząc dodatkowych kosztów. W przypadku Subaru wzrost sięgnął 8 proc. Tyle, że to akurat marka z niewielkim udziałem w amerykańskim rynku, sprzedająca nieco ponad 12 tys. aut miesięcznie.
Kolejne złe wieści przychodzą także z Japonii. Przyciśnięty skutkami kryzysu koncern Mitsubishi Motors Corporation wycofał się z uczestnictwa w Rajdzie Dakar. Imprezie, w które w 26 swoich stratach Mitsubishi zwyciężało 12 razy (przy okazji ustanawiając jeszcze jeden rekord, wygrywając siedem lat z rzędu). To kolejny japoński koncern (po Subaru i Suzuki, które wycofały się z rajdowych mistrzostwa świata oraz Hondzie, która odeszła z Formuły 1, który z powodu kryzysu rezygnuje z udziału w najważniejszych sportowych seriach.