Karty paliwowe są zabezpieczone paskiem magnetycznym lub chipem oraz kodem PIN. Może być on dobrany dla konkretnego numeru rejestracyjnego lub być taki sam dla całej floty. Kradzież karty bez znajomości kodu PIN uniemożliwia skorzystanie z karty. Te zabezpieczenia pozwalają wyeliminować ryzyko kradzieży gotówki oraz autoryzować tankowanie samochodów, a więc kontrolować na bieżąco wydatki firmy. Jeżeli kradzież lub zagubienie kraty zostały zgłoszone właścicielowi (np. koncernowi naftowemu, który wyemitował kartę), to użytkownik jest zwolniony z odpowiedzialności i skutków użycia karty przez osoby trzecie. Emitenci kart paliwowych, tacy jak Orlen, Lotos, BP, Statoil, Shell, DKV lub UTA, poza okresową, zbiorczą fakturą przesyłają raport pozwalający śledzić wydatki na paliwo. Dodatkową korzyścią ze stosowania kart paliwowych (poza utrudnieniem oszustw) jest monitoring ruchu floty. Zbiorcze zestawienia przesyłane przez emitenta kart to jeden z najprostszych sposobów zarządzania i kontroli parku samochodowego.
[srodtytul]Kredyt na paliwo[/srodtytul]
Karty paliwowe to nic innego jak odnawialny kredyt udzielony na zakup paliwa. Dlatego karty paliwowe mogą poprawić płynność finansową użytkowników. Z drugiej strony kredyt udzielany jest tylko firmom dającym rękojmię zapłaty za zakupione paliwo. Dlatego do niedawna karty były wykorzystywane głównie przez duże firmy. Jednak od kilku lat kredyt paliwowy przyznawany jest także firmom średniej wielkości, co widoczne jest po stałym wzroście liczby wyemitowanych kart paliwowych. W Polsce 80 procent wystawionych kart przypisanych jest do konkretnego samochodu (powiązane są z numerem rejestracyjnym), pozostałe wystawione zostały na konkretne osoby lub okaziciela.
[srodtytul]Tankowanie za granicą[/srodtytul]
Karty działają na terenie kraju lub także poza granicami. Wystawiane są przez pojedyncze koncerny paliwowe (np. Lotos, który ma umowę z Exxon/Mobil oraz Shellem, dzięki czemu karty gdańskiej rafinerii działają na ok. 13 tys. stacji paliw w całej Europie) lub ich związki, jak np. Routex, który został stworzony przez BP, Statoil, Aral, OMV i Agip. W Polsce sieć Routex to 560 stacji, a w całej Europie blisko 20 tys. Karty flotowe Routex umożliwiają kierowcom zakupy paliw i innych produktów oraz usług.