Skandal przy testach na Covid. Wielokrotnie używali tych samych pałeczek

Pracownikom indonezyjskiej firmy grozi wieloletnie więzienie. Postanowili zaoszczędzić i wielokrotnie używali tych samych pałeczek do pobierania wymazu do badania na Covid-19. Myli je u uważali, że to wystarczy. Prokuratura jest innego zdania.

Aktualizacja: 06.05.2021 06:16 Publikacja: 05.05.2021 19:39

Skandal przy testach na Covid. Wielokrotnie używali tych samych pałeczek

Foto: Bloomberg

ula

Kilku pracowników państwowej firmy farmaceutycznej jest podejrzanych o ponowne użycie pałeczek do pobierania wymazów na obecność COVID-19 na ruchliwym międzynarodowym lotnisku w pobliżu miasta Medan w prowincji Sumatra Północna.

Pałeczki wymazowe są jednorazowe. Jednak  pracownicy prawdopodobnie pałeczki ze 150 zestawów mogły być na lotnisku użyte nawet 20 tysięcy razy.

Podejrzanych jest pięć osób zatrudnionych przez firmę Kimia Farma Diagnostika. Według australijskiego kanału telewizyjnego ABC indonezyjska policja szacuje, że pracownicy punktu do pobierania wymazów, wielokrotnie używali pałeczek od grudnia 2020 roku. Za wykonanie testu na lotnisku podróżni muszą zapłacić średnio równowartość 70 zł.

Mężczyźni z premedytacją używali pałeczek wielokrotnie, by nie "marnować" testów. W ten sposób grupa prawdopodobnie zarobiła około 1,8 mld rupii, czyli około 475 tys. złotych.

Podejrzanym o wielokrotne używanie zestawów do testów COVID-19 grozi do 10 lat więzienia.

Firma Kimia Farma Diagnostika już zwolniła podejrzanych i zapewniła, że w pełni współpracuje ze śledczymi, a jej dyrektor, Adil Fadhilah Bulqini, zapewnił, że wielokrotne używanie testów jest absolutnie wbrew wewnętrznym procedurom.

Po otwarciu i użyciu pałeczka do wymazu nie nadaje się do ponownego użytku. Nie chodzi tylko o ewentualne zakażenie koronawirusem, ale również o przenoszenie innych wirusów, bakterii i patogenów.

Indonezja odnotowała największą liczbę przypadków koronawirusa w Azji Południowo-Wschodniej, gdzie oficjalnie zarejestrowano prawie 1,7 miliona zakażeń i ponad 46 tys. zgonów. Eksperci uważają, że prawdziwa liczba przypadków COVID-19 i zgonów w Indonezji jest prawdopodobnie znacznie wyższa.

Biznes
USA daleko do 5 proc. PKB na obronność
Biznes
Budowa fregaty Burza rozpoczęta w Stoczni Wojennej
Biznes
Porozumienie USA–Ukraina. Wyzwanie demograficzne przed nami
Biznes
Poczta Polska staje na nogi? Wyraźna poprawa wyników
Biznes
Aktywa oligarchów trafią do firm i osób w Unii poszkodowanych przez rosyjski reżim
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku