Drożej za dodatkowe dostawy gazu przez Białoruś

Gazprom zgodził się dostarczać Polsce więcej gazu tranzytem przez Białoruś, ale będzie on droższy

Publikacja: 23.03.2011 03:21

Drożej za dodatkowe dostawy gazu przez Białoruś

Foto: Fotorzepa, Sławomir Mielnik

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo musi zapłacić dodatkowo rosyjskiej firmie 1,2 mln zł za dostarczenie większych od przewidzianych w kontrakcie ilości gazu tranzytem przez Białoruś. To koszty naliczone za pięć lutowych dni, kiedy to z powodu silnych mrozów i wzrostu zapotrzebowania w kraju PGNiG pobierało więcej gazu dostarczanego rurociągiem w rejonie Wysokoje na granicy polsko-białoruskiej.

Polska spółka sporządziła w związku z tym aneks do kontraktu wieloletniego, jaki ma z Gazprom Exportem na dostawy rosyjskiego surowca. W dokumentach zapisano, że dodatkowe dostawy przez Wysokoje będą droższe o 3,5 proc. od ceny określonej w kontrakcie.

Z informacji „Rz" wynika, że zarząd PGNiG liczy się z tym, iż pod koniec tego roku – przy spadku temperatury i wzroście popytu – znów będą te dodatkowe dostawy surowca potrzebne. Problem polega na tym, że w trakcie rozbudowy największego magazynu w Wierzchowicach PGNiG nie może w pełni z niego korzystać. Stąd konieczność dodatkowego importu przez Białoruś. I mimo że z końcem listopada prace w Wierzchowicach zakończą się, to i tak magazynu nie uda się zapełnić gazem przed końcem roku, bo zabraknie czasu. Rozbudowa da więc faktyczne efekty dopiero w 2012 r.

Mimo to szefowie spółki zapewniają, że zakontraktowany na ten rok import z Rosji nie wzrośnie, a dostawy od Gazpromu nie przekroczą 9,77 mld m sześc. Popyt w kraju szacuje się na 14 mld m sześc.

PGNiG podało wczoraj, że zarząd proponuje akcjonariuszom wypłatę 6 gr na akcję dywidendy za 2010 r.

Biznes
Aktywa oligarchów trafią do firm i osób w Unii poszkodowanych przez rosyjski reżim
Biznes
Rekordowe wydatki Kremla na propagandę za granicą. Czy Polska jest od niej wolna?
Biznes
Polskie firmy nadrabiają dystans w cyfryzacji
Biznes
Rafako i Huta Częstochowa. Będą razem produkować dla wojska?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Materiał Promocyjny
Dlaczego Polacy boją się założenia firmy?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne