Koncerny walczą o kontrolę i wpływy

Rosyjskie giganty walczyły w pierwszym półroczu w 19 konfliktach korporacyjnych o aktywa wartości ponad 38 mld dol.

Publikacja: 16.08.2011 10:29

Koncerny walczą o kontrolę i wpływy

Foto: Bloomberg

Najnowszy spór o ponad 3 mld dol. z udziałem rosyjskiego koncernu, właśnie eksplodował. Mniejszościowi rosyjscy akcjonariusze paliwowego TNK-BP pozwali przed tumieński sąd arbitrażowy koncern BP o odszkodowania za nieudany alians BP i Rosnieft. Swoje straty wycenili, jak podała agencja Nowosti, na 87,1 mld rubli (3,01 mld dol.). Pozwani zostali też dwaj byli zagraniczni członkowie zarządu TNK-BP.

Agencja informacyjno-analityczna AK&M podliczyła, że w I półroczu w Rosji toczyło się 19 wielkich korporacyjnych konfliktów, w których strony walczyły o aktywa na ponad 38 mld dol. Jak podaje portal Lenta, największym wymienionym w raporcie AK&M sporem jest konflikt akcjonariuszy koncernu Megafon — drugiego największego na rosyjskiego rynku telefonii komórkowej.

Główni udziałowcy Megafonu — rosyjski Altimo i skandynawski TeliaSonera chcieli połączyć aktywa warte 12,4 mld dol. i wyprowadzić je do spółki poza Rosją. Przeciwko temu wystąpił inny duży akcjonariusz — Telekominvest, oligarchy Aliszera Usmanowa. Najwyższy Sąd Arbitrażowy przyznał rację Usmanowowi i zakazał pozostałym udziałowcom połączenia aktywów.

Jako drugi największy AK&M uznała sądy spór z wiosny tego roku przed arbitrażem w Sztokholmie i Londynie. Rosyjscy akcjonariusze TNK-BP — spółka oligarchów AAR (Michaił Fridman, Leonard Bławatnik i Wiktor Wekselberg) zaskarżyli lutowy alians koncernów paliwowych Rosnieft i BP do sądu. Zgodnie z umową założycielską TNK-BP, wszystkie inwestycje na terenie Rosji i Ukrainy BP musi realizować poprzez rosyjski koncern TNK-BP. Sądy podzieliły to zdanie. Ponieważ Rosnieft nie zgodziła się na zamianę BP na TNK-BP, do skutku nie doszła wymiana aktywów na ok. 16 mld dol.

Trzeci największy spór dotyczy akcjonariuszy największego koncernu rosyjskiej telefonii komórkowej Vimpelcom. W piątce jest też konflikt w Norylskim Niklu (największy światowy producent niklu, palladu i platyny), gdzie w sądach walczą o kontrolę nad koncernem najwięksi udziałowcy posiadający tzw. pakiety blokujące (ponad 25 proc.) — Władimir Potanin i Oleg Deripaska. Na piątym miejscu spór w największej prywatnej spółce ubezpieczeniowej Rosji Ingosstrach.

Wśród 19 sporów tylko jeden zaczął się i zakończył w tym roku (AAR-BP) i to dlatego, że nie toczył się przed rosyjskimi sądami, które znane są z powolnego działania. Dziesięć spraw rozpoczęło się przed 2011 r.

Biznes
Donald Trump odstraszył zagranicznych turystów. USA stracą przez to miliardy
Biznes
Przełom w wojnie handlowej. Sprzedaż aut elektrycznych wystrzeliła
Biznes
Na Pomorzu przerzut wojsk ma być łatwiejszy
Biznes
Człowiek ze złotym klozetem, czyli korupcja w rosyjskiej drogówce
Biznes
Zełenski spotka się z Putinem. Chiny i USA na drodze do porozumienia?