Rosły, ale dynamika jest teraz mniejsza. Eksport z Chin zaczął jednak spadać, dlatego musieli też na to zareagować, powstrzymując choćby wzrost kosztów pracy. Trudno powiedzieć, jak sytuacja będzie wyglądała dalej. Teraz z kolei nasi podwykonawcy przenoszą swoje zakłady do Bangladeszu czy innych krajów w tej części Azji. Im też nie jest to na rękę.
Czyli odzież dalej w odwrocie?
Sytuacja nie jest najłatwiejsza, ale zarząd EM&F stara się zapobiegać tym negatywnym skutkom. EM&F przekształca umowy franczyzowe z markami odzieżowymi, które sprzedaje, na inne formy współpracy. Mamy nadzieję - na skutek tych zmian - generować wyższe marże i jednocześnie być w stanie zaproponować klientom lepsze ceny. Pozwoli nam to mieć niższe ceny zakupu, będziemy też mieli więcej środków na promocję i wsparcie sprzedaży. W niektórych przypadkach, właściciel marki może od nas operacje w Polsce czy Rosji wykupić. Z większością marek dojdziemy, jak myślę, do porozumienia. Być może rozstaniemy się z jedną lub dwoma, które nie mają potencjału szybkiego wzrostu. Jednak z drugiej strony - jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników niektórych naszych marek, takich jak River Island, New Look czy GAP. Planujemy kolejne sklepy tych marek, ale interesują nas tylko najlepsze lokalizacje w czołowych centrach handlowych.
Czy pogłoski o możliwej sprzedaży EMF nie biorą się z tego, że ostatnio aktywność Eastbridge skupia się na rynku nieruchomości?
Faktycznie sporo na nim robimy, ale od zawsze na nim działaliśmy. Spółka Centrum Development & Investments może nie była tak znana jak developerzy z giełdy, ale przecież realizowała wiele ciekawych projektów, m.in. Wars-Sawa-Junior, Renoma. Belgijski Immobel, w którym mamy duży pakiet, przejął od niej dwa kluczowe projekty - warszawski Cedet, gdzie jest duży salon Smyka (Krucza) oraz poznański Okrąglak. Ten ostatni, prestiżowy projekt jest teraz kończony, w dużej części jest wynajęty będzie swego rodzaju „poznańskim centrum finansowym". Dla Cedetu kompletujemy potrzebne dokumenty, ale finansowanie jest zapewnione. Tworzymy synergie - część pracowników z CDI przeszło do Immobel, de facto operacyjnie te Spółki w Polsce są połączone i mają ambitne plany. Immobel w Polsce skupi się na biurach, projektach mieszkaniowych i budowaniu banków ziemi.
Przejęliście też siedem działek od Ruchu.