Umowa opiewająca na kwotę 22,4 mld dol. według cen katalogowych zobowiązuje producenta samolotów do dostarczenia przewoźnikowi 201 maszyn 737 MAX oraz 29 samolotów nowej generacji 737-900ER, które mają przedłużony zasięg.
O podpisaniu umowy informowano już w listopadzie ubiegłego roku. Jednak dopiero dziś w Singapurze została ona ostatecznie sfinalizowana. Megakontrakt uwzględnia również opcję zakupu dodatkowych 150 samolotów. To największe komercyjne zamówienie w historii Boeinga pod względem wartości zamówienia oraz całkowitej liczby samolotów. Jeśli Lion Air skorzysta z zapisanej opcji na dodatkowe samoloty, kontrakt powiększy się o dodatkowe 14 mld dol.
Boeing 737 MAX to doskonały wybór dla Lion Air oraz najlepszy samolot dla naszych pasażerów - powiedział Rusdi Kirana, założyciel oraz prezes Lion Air. - Jesteśmy podekscytowani faktem, iż nasza linia lotnicza jako pierwsza w Azji będzie używała samolotów 737 MAX oraz jest pierwszą na świecie, która odbierze model 737 MAX 9 - dodał.
- Lion Air jest liderem w Indonezji od samego początku istnienia - powiedział Dinesh Keskar, wiceprezes Boeing Commercial Airplanes ds. sprzedaży w Indiach, Azji i Pacyfiku. - Obecnie coraz więcej ludzi w Azji lata po niższych taryfach dzięki samolotom 737, a historyczne zamówienie na 737 MAX pomoże udostępnić podróże powietrzne dla większej ilości ludzi w przyszłości - dodał Keskar.
W samolotach 737 MAX Boeing zamontował najnowocześniejsze technologicznie silniki CFM International LEAP 1-B, które zapewniają największą wydajność oraz niezawodność na rynku maszyn wąskokadłubowych. Użytkownicy 737 MAX zauważają różnicę 10-12 procent w zużyciu paliwa w stosunku do najbardziej oszczędnych samolotów tego typu oraz 7 procent przewagi w kosztach operacyjnych w stosunku do konkurencji.