W położonym w południowych Chinach mieście Changsha, stolicy prowincji Hunan, powstanie Sky City One. Budująca drapacz chmur firma Broad Sustainable Building zapowiedziała, że konstrukcja o wysokości 838 metrów ma powstać w zaledwie 90 dni. Jeśli Chińczykom uda się zrealizować projekt w założonym harmonogramie, nie tylko wybudują najwyższy budynek na świecie. Zrobią to szybciej niż ktokolwiek inny.
Aktualnym rekordzistą w wysokości jest postawiona w Dubaju wieża Burdż Kalifa, która mierzy 829 m. Chińska budowla byłaby więc o 9 metrów wyższa.
W jaki sposób Chińczycy chcą sprostać tak trudnemu zdania w tak piorunującym tempie? Otóż do postawienia najwyższego budynku na świecie Broad Sustainable Builiding planuje wykorzystać technikę budowy z prefabrykatów. Elementy zostaną ukończone przed rozpoczęciem właściwych prac budowlanych - już gotowe przyjadą na plac budowy i tam zostaną połączone w całość. Etap produkcji w fabryce ma trwać ok. 4 miesięcy a instalacja na miejscu budowy zajmie ok. 2 miesięcy.
Firma ma już doświadczenie w tego typu przedsięwzięciach. Kilka miesięcy temu w błyskawicznym tempie zbudowała 30-piętrowy hotel w tej samej prowincji. Postawienie konstrukcji wraz z uzupełnieniem elewacji i wykończeniem wnętrz zajęło budowlańcom dokładnie 360 godzin czyli 15 dni.
Budowa Sky City One będzie kosztować ok. 628 mln dolarów. Dla porównania koszt Burj Kalifa jest szacowany na 1,5 mld dolarów. Budynek będzie liczył 220 pięter, 1 mln m2 powierzchni użytkowej, zaś we wnętrzu budynku zmieścić ma się 100 tys. osób. Cała wieża ma być odporna nawet na najsilniejsze trzęsienia ziemi. Poszczególne kondygnacje połączyć mają natomiast 104 szybkie windy. W wieżowcu znajdą się mieszkania, sklepy i powierzchnie rekreacyjne. Drapacz chmur ma być też oszczędny - cały budynek ma zużywać 1/5 energii, którą zużywają podobne konstrukcje.