EurActiv.pl
Jedna piąta energii ma być pozyskiwana ze źródeł odnawialnych, a emisja gazów cieplarnianych ma być zmniejszona również o 20 proc. Do 2020 r. co najmniej 80 proc. konsumentów w UE powinno posiadać inteligentne liczniki. Wiosną przyszłego roku Komisja Europejska wyda raport na temat postępu w sprawie osiągania celów w zakresie efektywności energetycznej.
- To wielkie wyzwanie i wielkie koszty. Do 2020 roku Unia wyda na ten cel setki milionów euro. W grę wchodzi bowiem także bezpieczeństwo energetyczne - podkreślał podczas panelu na Forum Ekonomicznym Scott Petersen, dyrektor ds. rozwoju biznesu z Honeywell.
Skoro energetyka jądrowa jest obecnie tematem kontrowersyjnym, dlaczego nie skupić się na efektywności energetycznej, pytali uczestnicy panelu „Zintegrowane rozwiązania dla zielonej energii". Michał Lubieniecki, wiceprezes Icentis, jako przykład podawał dostępny w Polsce od kilku lat kredyt termomodernizacyjny. Daje on właścicielom niektórych budynków możliwość przeprowadzenia udoskonaleń technologicznych, które znacznie ograniczają zużycie energii. Apelował, by państwo stworzyło więcej takich prostych instrumentów finansowych.
- Już za dwa-trzy lata będziemy wdrażać najnowsze rozwiązania amerykańskie - mówił Przemysław Stangierski z A.T. Kearney. Jak podkreślał John Carter, wiceprezes Honeywell, ważne by społeczeństwa były o tych zmianach informowane, by mogły się do nich przygotować. Dotyczą bowiem nas wszystkich.
Uczestnicy panelu podkreślali też konieczność jasnych i trwałych regulacji prawnych - tak dla dużych inwestorów, jak i przysłowiowego Kowalskiego. - Każdy z nas jest potencjalnym wytwórcą energii jutra - twierdzi Arek Krasnodębski z Salans.