O tym problemie dyskutowali uczestnicy panelu „Spójność i konkurencyjność w Europie Środkowo-Wschodniej. Odważne wybory i przywództwo czy stracona szansa?".
– Zastanawiając się nad tym zagadnieniem, doszedłem do wniosku, że każdego interesuje własny kawałek tortu. Natomiast mało kto zastanawia się nad wielkością całego tortu – mówi Mario Baldassarri, przewodniczący Komisji Finansów i Skarbu Senatu Włoch.
W konsekwencji cała UE w ostatnich dziesięciu latach straciła ponad 1 proc. wartości PKB, co skutkuje olbrzymim bezrobociem. Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji, podkreślił szczególne miejsce zajmowane w polityce spójności przez kraje Europy Środkowej. – Z jednej strony jesteśmy beneficjentami szans rozwojowych, które zostały uruchomione przez przemiany polityczne po 1989 r. Z drugiej korzystamy z uczestnictwa w UE i środków, które otrzymujemy. To daje wielkie szanse rozwojowe – mówił Boni.
Hendrik Bourgeois, wiceprezes ds. europejskich w General Electric, wymienił elementy niezbędne do zwiększenia konkurencyjności Europy. To redukcja barier administracyjnych i ekonomicznych, zapewnienie przez rządy klarowności prawnej i podatkowej oraz dostęp do wykwalifikowanych pracowników, infrastruktury i surowców. —mr
Powiedzieli:
Mario Baldassarri, Senat Włoch