Takie wnioski płyną z opublikowanego dzisiaj przez Narodowy Bank Polski raportu o sytuacji finansowej przedsiębiorstw. W III kw. dynamika przychodów firm zatrudniających ponad 49 osób,  wyniosła 3,4 proc. r/r i była o 1,4 pkt. proc. niższa niż kwartał wcześniej. Zanotowano spadek dynamiki sprzedaży zagranicznej (z 14,4 do 4,6 proc. r/r), choć wynikało to w dużej mierze ze zmian kursu walutowego. Przychody ze sprzedaży krajowej pozostały na zbliżonym poziomie.

Wynik finansowy po odprowadzeniu podatków był w III kw. br. o 0,9 proc. niższy niż w analogicznym okresie poprzedniego roku, nieznacznie obniżył się też odsetek firm rentownych. Spadki rentowności nastąpiły szczególnie w branżach najbardziej rentownych: energetyce i górnictwie, a także u wyspecjalizowanych eksporterów.

Obniżyła się również płynność sektora, ale – jak zauważają analitycy NBP - nadal pozostaje na bezpiecznym poziomie. Malejąca dynamika kredytów i relatywnie nieduży poziom zadłużenia nie stwarzają większego zagrożenia dla stabilności sektora przedsiębiorstw w najbliższym czasie.

Po raz pierwszy od 2010 r. nastąpił nominalny spadek nakładów inwestycyjnych. Roczna dynamika nakładów firm na środki trwałe spadła z 4,2 proc. w II kw. do 1,2 proc. w III kw. Jak wyjaśnia NBP, złożyły się na to znacznie niższe niż przed rokiem inwestycje w środki transportu i szybko malejąca dynamika zakupów maszyn i urządzeń. W dwucyfrowym tempie rosły natomiast nakłady na zakup budynków i budowli.

Również po raz pierwszy od II kw. 2010 r. odnotowano spadek przeciętnego zatrudnienia o 0,2 proc. rok do roku. Wyraźne spadki objęły budownictwo i firmy sprzedające wyłącznie w kraju. Wzrost zatrudnienia nadal obserwowano w sektorze usługowym oraz u wyspecjalizowanych eksporterów.