To finał  korporacyjnej optymalizacji zatrudnienia w ramach której grupę Bumar, skupiającą 25 spółek zbrojeniowych opuściło od 2011 r. prawie 2 tys. pracowników. 1860 osób skorzystało z programu dobrowolnych odejść -  zarząd nie ujawnia  kwoty wypłaconych odpraw, ale idą one w dziesiątki mln złotych.

Obronny koncern w końcu zeszłego roku  zatrudniał 9387 ludzi, osiągnął przychody na poziomie 3 mld zł i zysk przekraczający 53 mln zł.

Wiele jednak wskazuje iż to nie koniec restrukturyzacji holdingu  który łączy kluczowe firmy produkujące amunicję, rakiety, sprzęt radiolokacyjny i optoelektroniczny, broń artyleryjską i pancerną.

Jeśli w końcu stycznia zmaterializuje się rządowa  koncepcja tworzenia  nowej, kapitałowej grupy pancernej,  Bumar odda nowemu konkurentowi, integrowanemu wokół Huty Stalowa Wola swoje ważne spółki: gliwicki Ośrodek Badawczo Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych OBRUM ( konstrukcje pancerne)  czołgowe Zakłady Mechanicznymi Bumar Łabędy , Zakłady Mechaniczne w Tarnowie ( broń maszynowa i artyleria).

Trzy grupy w sektorze obronnym ?

Według nowego pomysłu na konsolidację sektora obronnego razem z , Wojskowymi Zakładami Mechanicznymi Siemianowice ( produkują rosomaki)   a także WZ Motoryzacyjnymi z Poznania, WZ Inżynieryjnymi w Dęblinie stworzą one z główna kwaterą w HSW, na Podkarpaciu, nowe centrum broni pancernej i artylerii. Suma zeszłorocznych przychodów  spółek  wymienianych  jako potencjalni uczestnicy przyszłego ośrodka zbrojeniowego, przekracza  miliard złotych.

Zdaniem analityków, uszczuplenie Bumaru o firmy tworzące obecnie dywizję produktową Bumar Ląd , wymusi kolejną restrukturyzację  holdingu i skoncentrowanie jego sił w dwóch grupach - dywizjach: Bumar Amunicja i Bumar Elektronika.

Na przemysłowej scenie  dwa państwowe  koncerny  uzupełni  umacniająca się z każdym rokiem prywatna grupa zbrojeniowa WB Electronics, która już obecnie  uczestniczy we wszystkich  kluczowych programach modernizacji sił zbrojnych.