Norweska tarcza morska już na Wybrzeżu

Najnowocześniejsza w Europie rakietowa tarcza morska za 750 mln zł, budowana z norweskim Kongsbergiem w Siemirowicach, w tym tygodniu kończy testy techniczne. W piątek Marynarka Wojenna odbierze nowy system obrony polskiego wybrzeża - ustaliła "Rz"

Publikacja: 26.06.2013 17:33

Rakiety przeciwokrętowe Navale Strike Missiles chce zakupić polska armia dla tworzonego pod Lęborkie

Rakiety przeciwokrętowe Navale Strike Missiles chce zakupić polska armia dla tworzonego pod Lęborkiem Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego

Foto: Archiwum

Do czasu osiągnięcia pełnej gotowości bojowej przez Nadbrzeżny Dywizjon Rakietowy zaplanowano  szkolenia obsługi i dostawy kolejnych rakiet NSM.

W ostatnich tygodniach sprzęt poddawany był testom w warunkach poligonowych. Sprawdzane były procedury rozmieszczenia poszczególnych pojazdów na stanowiskach, ich połączenie w sieci dowodzenia i poprawność przekazywanych informacji. Sprawdzono wszystkie systemy jednostki (bez odpalania rakiet) i ich współdziałanie w warunkach zbliżonych do bojowych.

Rakietowy dywizjon wyposażony jest w 6 wyrzutni przeciw-okrętowych  pocisków kierowanych NSM (na platformach samochodowych Jelcza Komponenty należącego do Huty Stalowa Wola), 6 wozów kierowania uzbrojeniem, 3 mobilne centra łączności, 3 wozy dowodzenia oraz 2 stacje radiolokacyjne.  Jednostkę osłania specjalny system obrony przeciwlotniczej – armaty ZU-23-2 oraz zestawy rakietowe "Grom" produkowane przez spółki Polskiego Holdingu Obronnego.

Superpociski NSM

Głównym uzbrojeniem dywizjonu są rakiety najnowszej generacji, norweskiej produkcji, typu NSM (Naval Strike Missile), gotowe do zwalczania  wrogich okrętów jak i celów  lądowych. Do 2016 roku, jednostka ma być uzbrojona w 50 tego typu rakiet, w tym 48 bojowych i 2 z ćwiczebnym systemem telemetrycznym. Pierwszych 12 pocisków już trafiło do arsenałów Marynarki Wojennej.

Te ważące 400 kilogramów, czterometrowe, manewrujące rakiety , mogą sięgać celów odległych o 200 kilometrów. Rakieta naprowadzana unikalną, pasywną głowicą wykorzystującą GPS i systemy podczerwieni jest dziś najnowszym pociskiem o cechach stealth na rynku, niezwykle trudnym do wykrycia. System obserwacyjny głowicy zawiera bazę danych o okrętach, która pozwala identyfikować cele i eliminować zakłócenia. Kongsberg Defence&Aerospace chwali się, że rakiety NSM jako oręż fregat i okrętów patrolowych zamówiła już norweska marynarka a Amerykanie (Lockheed Martin) wybrali ją dla swego myśliwca najnowszej generacji Joint Strike Fighter.

Zalety najnowszych norweskich rakiet potwierdziły niedawne testy  przeprowadzone w obecności polskich ekspertów  na poligonie US Navy u wybrzeży Kalifornii.

Polskie firmy kooperantami Kongsberga

Niemal połowa pieniędzy wydawanych na nadbrzeżny dywizjon rakietowy (NDR) pozostanie w kraju bo norweski koncern podjął się wyposażenia jednostki w kontenerowe wyrzutnie oraz niezbędne pojazdy i sprzęt elektroniczny we współpracy z polskimi firmami. Prywatny, warszawski Transbit dostarczył systemy łączności a Jelcz -Komponenty terenowe, opancerzone ciężarówki. Kongsberg zamówił też w warszawskich fabrykach  Bumaru Elektronika najnowszy wariant trójwspółrzędnych radarów TRS-15 s "Odra" a także projekty i  integrację elektroniki na wozach dowodzenia i łączności. Urządzenia elektroniczne i programy  integrujące NDR z systemem dowodzenia marynarki wojennej "Łeba" a także część radiostacji do pojazdów - zrobiło Centrum Techniki Morskiej z Gdyni.

Offset za rakiety

Na morskiej tarczy ma zyskać cała  zbrojeniówka. Wartość projektów kompensacyjnych Kongsberga, sięga już 750 mln zł  i jak zapewnia  Departamentu Programów Offsetowych  w resorcie gospodarki, wszystkie technologiczne inwestycje zostały skonsultowane z wojskiem.

Już wiadomo, że unikalne technologie umożliwiające wprowadzanie i rozwijanie urządzeń do transmisji danych o sytuacji powietrznej, wykorzystujących sojuszniczy system Link 16, pozyska Bumar Elektronika. Wchodzący w jego skład PIT od Kongsberga dostanie też pieniądze na  badania i rozwój. Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych przejmie systemy oprogramowania  łącznie z kodami źródłowymi wykorzystywane do planowania misji obrony powietrznej. Z offsetu skorzysta też skarżyskie Mesko z dywizji  Bumar Amunicja. Kongsberg  oferuje technologie modernizacji produkowanych w Zakładach Metalowych niekierowanych pocisków  lotniczych 70 mm powietrze ziemia i przekształcania ich w naprowadzane laserowo rakiety precyzyjnego rażenia.

Do czasu osiągnięcia pełnej gotowości bojowej przez Nadbrzeżny Dywizjon Rakietowy zaplanowano  szkolenia obsługi i dostawy kolejnych rakiet NSM.

W ostatnich tygodniach sprzęt poddawany był testom w warunkach poligonowych. Sprawdzane były procedury rozmieszczenia poszczególnych pojazdów na stanowiskach, ich połączenie w sieci dowodzenia i poprawność przekazywanych informacji. Sprawdzono wszystkie systemy jednostki (bez odpalania rakiet) i ich współdziałanie w warunkach zbliżonych do bojowych.

Pozostało 87% artykułu
Biznes
Najgorzej od pięciu lat. Start-upy mają problem
Materiał partnera
XX Jubileuszowy Międzynarodowy Kongres MBA
Biznes
Bruksela zmniejszy rosnącą górę europejskich śmieci. PE przyjął rozporządzenie
Biznes
Niedokończony obraz Gustava Klimta sprzedany za 30 mln euro
Biznes
Ozempic może ograniczyć picie alkoholu i palenie papierosów