Polskie firmy na targach CeBIT

„Poland TalentIT People" – pod takim hasłem Polska chce pokazać największe osiągnięcia technologiczne rodzimego biznesu na targach w Hanowerze

Publikacja: 06.03.2013 05:23

Na tegorocznych targach CeBIT w Hanowerze nie sposób nie zauważyć polskiej obecności. Na każdym kroku zwiedzający widzą wielkie plakaty informujące o tym, że nasz kraj jest partnerem strategicznym CeBIT – jednego z największych spotkań przedstawicieli sektora teleinformatycznego na świecie.

Potencjał polskiego informatyka

Promocję Polski aktywnie wspierają politycy. W poniedziałek premier Donald Tusk wraz z kanclerz Niemiec Angelą Merkel uroczyście inaugurowali imprezę. Wczoraj otworzyli polskie stoisko narodowe.

Donald Tusk podkreślił, że siłą napędową naszej branży IT jest kapitał ludzki. – Naszym atutem są zwłaszcza absolwenci szkół wyższych i przedstawiciele firm, które chcą działać w konkurencji globalnej – powiedział.

Premier mówił o wielkiej szansie stojącej przed rodzimą branżą IT dzięki strategicznemu partnerstwu naszego kraju i targów CeBIT.

350 firm z Polski uczestniczy w tegorocznych targach w Hanowerze, z czego wystawiają się 122

– To oznacza, że niemiecki sektor ICT dostrzega ogromną kreatywność polskich programistów, wynalazców, innowatorów. Polski rząd planuje dalsze inwestycje – w dużej mierze dzięki unijnym funduszom – wspierające rozwój sektora ICT – powiedział Tusk.

Szef polskiego rządu przyznał, że mógłby bardzo długo cytować liczby i dane dotyczące polskiej teleinformatyki, a także sukcesów wielu ludzi w tej branży. Uznał jednak, że lepszym pomysłem będzie spacer z Angelą Merkel po polskich stoiskach. Merkel i Tusk mieli okazję do zapoznania się z częścią polskiej oferty na targach CeBIT 2013. Wśród odwiedzanych stoisk znalazła się ekspozycja firmy Vigo Systems, powstałej z inicjatywy specjalistów Wojskowej Akademii Technicznej. Spółka produkuje czujniki podczerwieni, a jej produkty wykorzystuje między innymi amerykańska agencja kosmiczna NASA. Wizytówką firmy jest detektor podczerwieni wchodzący w skład ruchomego laboratorium na pokładzie łazika Curiosity, badającego obecnie powierzchnię Marsa.

Kolejnym punktem zwiedzania była prezentacja najszybszego na świecie mikroprocesora DQ80251 z rodziny 8051, produkowanego przez firmę Digital Core Design.

Politycy rozegrali też krótką partię gry planszowej, korzystając z kostki Dice+ firmy Game Technologies. Kostka daje możliwość wyświetlania dowolnych symboli na ściankach i komunikowania się z elektronicznymi grami, np. na tablecie czy komputerze.

Donald Tusk: W dobie najbardziej rozwiniętych technologii kluczem do sukcesu jest...

Siła młodych firm

Powoli do Hanoweru zjeżdża też polski biznes. Dużą grupę przedsiębiorców stanowią start-upy, czyli bardzo młode firmy dopiero się rozwijające i poszukujące inwestorów oraz rynków. Wiele tych młodych firm to laureaci i finaliści konkursu na innowacyjną e-usługę i technologię B2B zorganizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Na zaproszenie PARP do Hanoweru przybyło 20 laureatów.

– To dla mnie ogromna szansa na nowe kontakty. Już jestem umówiony na kilka poważnych spotkań, zobaczymy, co z tego wyniknie – mówi Marek Kaliński, założyciel YouArtMe, platformy, która skupia młodych twórców współczesnych z całego świata. Jej celem jest promocja niebanalnej sztuki w formie reprodukcji prac na różnych mediach.

YouArtMe uruchomiła właśnie portal Remontomat.pl pozwalający oszacować koszty remontu mieszkania. Kaliński wszedł już z nowym produktem na rynek czeski. – Myślę, że takie przedsięwzięcia mogą bardzo wiele ułatwić. Chcę wejść ze swoim drugim projektem na rynek niemiecki i tu, na targach CeBIT, mogę znaleźć partnera biznesowego – dodaje Kaliński.

Zadowolenia nie kryje także Bartosz Burek z poznańskiej spółki City-Nav, właściciela serwisu Jakdojade.pl. Narzędzie jest  elektronicznym planerem podróży środkami transportu miejskiego w największych polskich miastach. System zawiera kompleksową informację pasażerską udostępnianą w prosty i przyjazny sposób. – Podoba mi się to, że poznałem tutaj innych właścicieli start-upów, ludzi podobnych do mnie. Wymiana poglądów jest bardzo cenna – mówi Burek. On również planuje rozwój firmy na rynkach zagranicznych.

– Oferta polskich firm nie odbiega jakością od na przykład pochodzącej od firm niemieckich. Często produkty naszych przedsiębiorstw są nawet lepsze. Nie widzę powodów, by nie konkurować z rywalami w Europie Zachodniej – dodaje właściciel City Nav.

Opinia dla „Rz"

Bożena Lublińska-Kasprzak prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

W Hanowerze spotykają się firmy ICT z całego świata. Dla polskich przedsiębiorców jest to ogromna szansa, aby znaleźć partnerów biznesowych nie tylko w Niemczech czy Europie. Fakt, że Polska jest oficjalnym partnerem targów, ma kapitalne znaczenie promocyjne: jesteśmy widoczni na każdym kroku, globalne media relacjonują komplementy, jakie pod adresem naszego sektora ICT wypowiadają zagraniczni politycy i eksperci. Korzystają nie tylko wystawcy, których jest najwięcej – 122 firmy. Korzyści biznesowe odnieść mogą też przedsiębiorcy, którzy biorą udział w giełdzie kooperacyjnej Future Match. Jest ona organizowana już od 1999 r. Ta długa praktyka „spinania" biznesów daje pewność, że to doskonała okazja do pozyskania nowych zleceń, zapoznania się z nowymi i innowacyjnymi technologiami.

Na tegorocznych targach CeBIT w Hanowerze nie sposób nie zauważyć polskiej obecności. Na każdym kroku zwiedzający widzą wielkie plakaty informujące o tym, że nasz kraj jest partnerem strategicznym CeBIT – jednego z największych spotkań przedstawicieli sektora teleinformatycznego na świecie.

Potencjał polskiego informatyka

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Biznes
Król jest tylko jeden. Ten czołg dominuje w Europie
Biznes
Umowa na czołgi K2 w końcu na finiszu. UE wymierza cios Ukrainie
Biznes
Czołgi K2 wreszcie na finiszu. Miało być szybko, wyszło jak zwykle
Biznes
Kłopoty producenta leku Ozempic. Prezes rezygnuje ze stanowiska
Biznes
Łączą się dwaj najwięksi operatorzy telewizji kablowej w USA