Uchwała o tej samej treści została podjęta przez chojnickich udziałowców już w lutym br. Zgodę na połączenie musi wyrazić jeszcze prezes UOKiK, po czym OSM Chojnice utraci swoją dotychczasową tożsamość prawną. Oficjalny dzień połączenia i wpisu do KRS to 1 sierpnia br. Chojnickim zakładem SM Spomlek, zgodnie z podpisana umową połączeniowa pokieruje dotychczasowy prezes Damian Kożuch, który będzie podlegał bezpośrednio pod zarząd radzyńskiej spółdzielni.
– Chociaż najważniejszy etap formalny mamy już za sobą, to tak naprawdę dopiero początek prac nad konsolidacją, którą rozumiemy nie tylko jako połączenie prawne, lecz głównie jako unifikację działań w zakresie kultury organizacyjnej, wymogów jakościowych, technologii czy systemów informatycznych – mówi Edward Bajko, Prezes Zarządu Spółdzielczej Mleczarni Spomlek. – Od czasu podjęcia pierwszej uchwały pracujemy nad niwelowaniem różnic w funkcjonowaniu zakładu w Chojnicach tak, aby jak najszybciej wypełnił wszystkie wymagania, jakie stawia przed nim nowa sytuacja.
Spomlek w pierwszej kolejności skupi się na modernizacji zakładu.
- Dzięki niewielkim usprawnieniom możliwe jest zwiększenie potencjału produkcyjnego sera salami o 100 proc. Oczywiście dodatkowe moce wymagają dodatkowego surowca. Zwiększanie jego ilości w pierwszej kolejności rozpoczniemy od przesuwania nadwyżek z Młynar, ale już teraz docierają do nas informacje, że bardzo wielu dostawców z Pomorza jest zainteresowanych przejściem do Spomleku. Planujemy również działać aktywnie na tym polu, przekonując kolejnych do naszej oferty – mówi Edward Bajko. – Bardzo ważna jest dla nas również kwestia optymalizacji kosztowej nowo przyłączonego zakładu w oparciu o efekt synergii z niedaleko położonym oddziałem w Młynarach – dodaje.
Już dziś trwa kooperacja tych dwóch mleczarni, dzięki której masło wytwarzane w Chojnicach powstaje ze śmietanki przywożonej spod Elbląga. Kolejnym krokiem będzie organizacja skupu i zwózki surowca dla obu zakładów, która będzie koordynowana przez oddział w Młynarach/